Bp Tadeusz Pieronek dementuje opinie na temat Szoah i Żydów, jakie miał wypowiedzieć w wywiadzie dla portalu internetowego www.pontifex.it.
„Nigdy nie użyłem sformułowania `Szoah jest wymysłem żydowskim` oraz, że `Żydzi wykorzystują go obecnie jako broń propagandową, w celu osiągnięcia nie uzasadnionych często korzyści`” - powiedział bp Pieronek w rozmowie z KAI.
„Wywiad został udzielony, nie został autoryzowany, a ten który napisał te słowa i się pod nimi podpisał to jest jego sprawa. Autor rozmowy nie zrozumiał moich słów albo dopowiedział” – zaznaczył biskup.
„Odnośnie Szoah powiedziałem, że nazwa ta została nadana tej tragedii przeciwko ludzkości przez Żydów i to jest prawda. „Nazwać coś” a „wymyślić coś” i zrealizować coś w sposób bestialski, jak to zrobili naziści to są diametralnie dwie różne sprawy. Szoah jest nazwą zastrzeżoną przez Żydów i to nie ulega wątpliwości. Jest to idea, która jednoczy współcześnie Żydów i jest to im potrzebna do zintegrowania narodu. Proszę nie przypisywać mi rzeczy, których bym nawet nie pomyślał” – powiedział bp Pieronek.
Biskup zaznaczył, że nie będzie dawał sprostowania i nie będzie już rozmawiał z dziennikarzem portalu Pontifex.
W zamieszczonym na portalu internetowym www.pontifex.it wywiadzie bp Pieronek miał powiedzieć, że “Szoah jest wymysłem żydowskim”, a „Żydzi wykorzystują go obecnie “jako broń propagandową, w celu osiągnięcia nie uzasadnionych często korzyści”.
Ponadto bp Pieronek polemizuje z wyrażoną przez prezesa rzymskiej gminy żydowskiej Riccardo Pacifici opinią, że “Polacy to antysemici”, mówiąc, że kto tak twierdzi: “nie uczył się historii”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.