Zdjęcia pierwszych karawan misyjnych, kolorowe ornaty, batiki, rzeźby, maski, i przedmioty codziennego użytku, a wszystko rodem z Afryki można oglądać od 27 stycznia do 9 marca w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach w ramach wystawy „Ojcowie Biali Misjonarze Afryki” zorganizowanej w 25 rocznicę założenia domu formacyjnego Ojców Białych w Polsce
Od ilu lat Ojcowie Biali są obecni w Zambii i jak jesteście przyjmowani teraz, gdy jest coraz więcej powołań lokalnych ?
Misjonarze Afryki byli pionierami ewangelizacji Zambii, wówczas zwanej Rodezją Północną. Pierwsi misjonarze dotarli w roku 1891 do miejscowości zwanej Mambwe Mwela na granicy z Tanzanią.
Moją wielką satysfakcją jest fakt, że w tej właśnie misji Mambwe spędziłem 9 pierwszych lat misyjnej pracy. Tam sie uczyłem „fachu”. Niemal w tym samym czasie księża Jezuici rozpoczęli misyjną działalność na południu. Po ponad 100 letniej działalności misyjnej, w Zambii nadal potrzeba misjonarzy.
Obecnie jestem proboszczem w parafii św. Anny w Kasamie, która może się poszczycić wielką liczbą katolików (około 50% mieszkańców), ale poprzednia moja parafia, Serenje, była w pełnym tego słowa znaczeniu misyjną. Tam jedynie 10 % mieszkańców było ochrzczonych. Katechumenów mieliśmy ponad 1000, a kaplic dojazdowych, czyli tzw. stacji misyjnych aż 75. Byliśmy świadomi, że przerasta to nasze możliwości, ale na ile Bóg dał sił, pracowaliśmy.
Należy się cieszyć wzrastającą liczbą kleru lokalnego, ale jest to jeszcze kropla w morzu potrzeb. Tak samo jest w innych państwach Afryki. Jako misjonarze nadal jesteśmy dobrze przyjmowani i potrzebni. Oby tylko wzrosła liczba tych, którzy chcieliby poświęcić się pracy na misjach, bo z tym nie jest obecnie najlepiej w Polsce. Polska jest nadal widziana, jako kopalnia powołań; dlaczego by nie misyjnych?
W Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach będzie można zapoznać się z wystawą poświęcona Ojcom Białym. Co by ojciec przekazał jej gościom?
Chciałbym, by każdy, kto tę wystawę pozna zrozumiał, że jest ona wyrazem komunikacji pomiędzy Afryką a Polską; między dwoma Kościołami lokalnymi. Niech ona nas uczy, że Kościoła chrystusowego nie tworzymy sami. Są jeszcze inni, nieraz żyjący z dala on nas, którzy swoją kulturą, sposobem życia, podejmowaniem decyzji w trudnych sytuacjach wspólnie z nami tworzą Ciało Chrystusa – żywą wspólnotę wiary.
Niech ta wystawa będzie mostem pomiędzy Afryką i Polską. Jesteśmy inni, to fakt, ale w Chrystusie jesteśmy jedną rodziną w myśl słów św. Pawła: „Tu już nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, barbarzyńcy, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz wszystkim we wszystkich jest Chrystus” (Kol 3, 11).
Rozmawiał Krzysztof Błażyca
Spotkania z Ojcami Białymi w Katowicach (pod patronatem wiara.pl, Gość Niedzielny i Radio eM 107,6 fm)
Czwartek 28 stycznia godz. 20 „W Afryce pokochałem wszystko” Centralny Ośrodek DA, ul. Wita Stwosza 16
Sobota 30 stycznia godz. 19. „Duchy, przodkowie, czarny islam” Klub Wysoki Zamek, ul. Gliwicka 96
Ojcowie Biali w Radiu eM
Piątek 29 stycznia
godz. 10.40 „Magazyn kulturalny”
godz. 21.30 - "Dlaczego tak?"
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.