Unikatowe zdjęcia pierwszych karawan misyjnych, zachwycające kolorystyką ornaty i ręcznie malowane batiki, hebanowe rzeźby, maski, instrumenty i przedmioty codziennego użytku, a wszystko rodem z Afryki można będzie oglądać od 27 stycznia do 9 marca w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach w ramach wystawy „Ojcowie Biali Misjonarze Afryki”.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów zgromadzenia. - Afryka jest wciąż mało znana w Polsce – mówi o. Jacek Wróblewski, przełożony zgromadzenia w Polsce. – Nieustannie powielane są informacje, że głód, nędza, walki plemienne, podczas gdy w Afryce jest też życie, a ona sama ma nam też coś do zaoferowania, np. kulturę. Ważne by patrzeć na Afrykę i od tej strony.
Ojcowie Biali powstali w 1868 roku z inicjatywy francuskiego arcybiskupa Algieru, późniejszego kardynała Karola Lavigerie. Dziś zgromadzenie liczy ok. 2000 misjonarzy – ojców i braci pracujących w 22 krajach Afryki. Polaków jest 13.
W tym roku Misjonarze Afryki obchodzą 25 lecie pracy formacyjnej w Polsce. Dom zgromadzenia znajduje się w Natalinie koło Lublina.
Spotkania z Ojcami Białymi w Katowicach:
Środa 27 stycznia:
godz. 17 otwarcie wystawy „Ojcowie Biali Misjonarze Afryki”, Muzeum Archidiecezjalne, ul. Wita Stwosza 16
Czwartek 28 stycznia
godz. 20 „W Afryce pokochałem wszystko” Centralny Ośrodek DA, ul. Wita Stwosza 16
Sobota 30 stycznia
godz. 19. „Duchy, przodkowie, czarny islam” Klub Wysoki Zamek, ul. Gliwicka 96
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.