40. rocznica sakry kard. Henryka Gulbinowicza i 35-lecie biskupstwa sufragana tarnowskiego bp. Władysława Bobowskiego, a także złoty jubileusz kapłaństwa bp. Mariana Kruszyłowicza oraz 75-lecie urodzin abp. Juliusza Paetza i bp. Jana Wieczorka to jubileusze biskupie przypadające w lutym.
2 lutego: 35. rocznica sakry biskupa Władysława Bobowskiego
Biskup pomocniczy tarnowski Władysław Bobowski obchodzi 35. rocznicę przyjęcia święceń biskupich 2 lutego. Jubileuszowa Msza św. zostanie odprawiona w katedrze w Tarnowie sobotę, 6 lutego, o godzinie 12.00.
Mianowany biskupem pomocniczym przyjął sakrę biskupią w katedrze tarnowskiej 2 lutego 1975 r., z rąk ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Jako hasło pasterskiej posługi bp. Bobowski obrał wezwanie: „Humanum indivinare”, czyli: „To, co ludzkie przebóstwiać”. Jest inicjatorem organizowania letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, zwanego „wakacjami z Bogiem”. Dzięki Niemu powstała i rozwinęła się w diecezji, szeroko dziś rozpowszechniona, Dziewczęca Służba Maryjna.
2 lutego: 75. rocznica urodzin abp. Juliusza Paetza
75. rocznicę urodzin obchodzi 2 lutego senior archidiecezji poznańskiej abp Juliusz Paetz. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Antoniego Baraniaka w katedrze poznańskiej w dniu 28 czerwca 1959 r. W 1982 r. został mianowany biskupem łomżyńskim; a w 1996 r. został arcybiskupem poznańskim. 28 marca 2002 r. Jan Paweł II przyjął rezygnację abp. Paetza z urzędu metropolity poznańskiego.
7 lutego: 50. rocznica święceń kapłańskich bp. Mariana Kruszyłowicza
Złoty jubileusz kapłaństwa bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, biskupa pomocniczego szczecińsko-kamieńskiego, przypada w niedzielę, 7 lutego.
Urodził się w Gniszczach (obecnie Białoruś) w 1936 r. Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanie konwentualni) i 7 lutego 1960 w Łodzi otrzymał święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w Koszalinie, ekonomem prowincji, gwardianem w Niepokalanowie, wikariuszem generała zakonu w Rzymie (1978-1989) i prowincjałem w Warszawie. 9 grudnia 1989 r. został mianowany biskupem sufraganem szczecińsko-kamieńskim. Jego zawołanie biskupie brzmi: „Oboedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój).
8 lutego: 40. rocznica sakry biskupiej kard. Henryka Gulbinowicza
40 lat temu, 8 lutego 1970 r., w prokatedrze białostockiej święcenia biskupie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymał ks. Henryk Gulbinowicz. Uroczystości związane z jubileuszem arcybiskupa seniora archidiecezji wrocławskiej odbędą się w maju, kiedy przypada 25-lecie kardynalatu. Msza św. sprawowana 29 maja będzie jednocześnie dziękczynieniem za 60-lecie święceń kapłańskich.
Drogę do kapłaństwa kard. Gulbinowicz rozpoczął w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 do Białegostoku. Tam też 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Romualda Jałbrzykowskiego. Był duszpasterzem akademickim w Białymstoku, a później wykładowcą w seminarium duchownym w Olsztynie (od 1959 r.).
12 stycznia 1970 r. został mianowany biskupem tytularnym Acci i administratorem części archidiecezji wileńskiej, która po II wojnie światowej znalazła się w granicach Polski, z siedzibą w Białymstoku. 8 lutego 1970 otrzymał święcenia biskupie w prokatedrze białostockiej z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sześć lat późniejzostał arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kard. Bolesławie Kominku. Godność kardynała otrzymał 25 maja 1985 r.
8 lutego: 75. rocznica urodzin bp. Jana Wieczorka
Ordynariusz gliwicki bp Jan Wieczorek obchodzi 8 lutego 75. rocznicę urodzin.
Dwa lata temu bp Wieczorek przeżywał 50-lecie święceń kapłańskich. Posługę biskupią pełni od 1981 roku. Papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym opolskim 12 czerwca 1981 r. Konsekrowany 16 sierpnia 1981 r. przez bp. Alfonsa Nossola na Górze św. Anny. 25 marca 1992 r. został mianowany przez Jana Pawła II pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji gliwickiej. Ingres do katedry w Gliwicach odbył się dwa miesiące później.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.