Awaria dwóch linii zasilających we francuskiej serwerowni OVH spowodowała w czwartek globalne zakłócenia internetu. Z usług firmy hostingowej korzystają klienci z całego świata, w tym z Polski. Nie działały m.in. strony jakdojade.pl i pkp.pl oraz wirtualnemedia.pl czy niezalezna.pl. Obecnie serwisy te zaczynają już funkcjonować.
W czwartek rano administratorzy zaczęli podawać na Twitterze informacje, że nie działają ich strony internetowe; zrobił tak m.in. KAI i Niezalezna.pl.
Portal spidersweb.pl zacytował komentarz od OVH Polska, z którego wynika, że "z uwagi na awarię części sieci szkieletowej OVH oraz niedostępność zasilania w centrum danych Strasbourg, część klientów OVH nie ma dostępu do usług zlokalizowanych w centrach danych w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji. Dostęp do usług jest możliwy w centrach danych: w Warszawie, Kanadzie oraz w centrum danych P19 Paryż - Francja".
Z usług OVH korzystają firmy na całym świecie, w tym z Polski. W czwartek przestały działać między innymi takie strony jak: pkp.pl; jakdojade.pl; salon24.pl; wirtualnemedia.pl; 300poltyka.pl; gazetapolska.pl.
Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz w rozmowie z PAP powiedział, że "jest globalna awaria w centrum Francji - dwie linie zasilające zostały odłączone, w związku z czym nie działają serwery w połowie Europy". "Dotyczy to bardzo wielu krajów, m.in. Hiszpanii czy Niemiec" - dodał.
Zapytany, czy może to być atak hakerski, powiedział, że "prąd też można odłączyć przy pomocy ataku hakerskiego. Niemniej awaria linii zasilających jest sytuacją w zasadzie bez precedensu". Wyraził nadzieję, że awaria zostanie szybko naprawiona, bo w innym razie redakcja będzie szukać "wariantów awaryjnych".
Nie działał też serwis Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szef KAI Marcin Przeciszewski potwierdził w rozmowie z PAP, że agencja również korzysta z podparyskiej serwerowni OVH. "Siedzimy trochę jak na szpilkach, trochę nam to utrudnia pracę, ale co zrobić" - . dodając, że awaria ma być naprawiona "niebawem", jednak nie jest w stanie powiedzieć nic więcej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.