Pasażerowie kolei muszą się liczyć z opóźnieniami pociągów zwłaszcza w centralnej Polsce i na Dolnym Śląsku. Jest to spowodowane nawet kilkumetrowymi zaspami na torach - poinformował w środę PAP rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki.
Pociągi mogą mieć opóźnienia od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Łańcucki powiedział, że czasem trzeba użyć ciężkiego sprzętu odśnieżającego. "Jeżeli po torach jedzie pług i odgarnia śnieg, to pociągi jadą za nim nie z prędkością ekspresu, tylko pługa. To z kolei powoduje opóźnienia" - wyjaśnił Łańcucki. Na kolei pracuje ok. 6 tys. osób, które odkopują tory nawet z kilkumetrowych zasp. Poza zaspami, największym problemem są zablokowane przez śnieg rozjazdy kolejowe. Przy tak obfitych opadach śniegu sytuacja ciągle się zmienia.
"Inny problem mamy na trasie Gołąbki-Ożarów, gdzie człowiek wpadł pod pociąg i zginął na miejscu. Tam pracuje teraz policja, przez co pociągi jadą dużo wolniej niż zwykle" - powiedział Łańcucki.
"W nocy i dziś rano największe trudności wystąpiły w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku i Kujawach" - powiedział rzecznik.
W zaspach zatrzymywały się szynobusy m.in. na trasach: Grudziądz-Toruń, Kołobrzeg-Trzebiatów, Poznań-Wolsztyn, Chełmża-Bydgoszcz, Tarnowo. Do ok. godz. 11 trwała przerwa w ruchu na odcinku Kędzierzyn Koźle-Głogówek, gdzie w śniegu ugrzęzły dwa pociągi. Po godz. 12 odblokowano linię Nasielsk-Sierpc.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.