35 poprawek PiS złożonych do projektu o SN

Pakiet 35 poprawek PiS do prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym rozdano posłom podczas posiedzenia komisji, która pracuje nad tym projektem. Jedna z poprawek ogranicza stosowanie tzw. skargi nadzwyczajnej wstecz, inne zwiększają autonomię Izby Dyscyplinarnej SN.

Przedstawiciel sejmowego biura legislacyjnego podkreślił, że propozycje tych poprawek "będą prawdopodobnie zgłaszane przez posła Daniela Milewskiego (PiS)".

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka prace nad projektem rozpoczęła we wtorek późnym wieczorem, wznowiła je w środę o godz. 9. Dotychczas omówiła kilkanaście spośród 132 artykułów projektu.

74-stronicowy projekt o Sądzie Najwyższym zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. Skargi można by wnosić, jeśli dane orzeczenie narusza zasady albo wolności i prawa człowieka lub obywatela albo "w sposób rażący" narusza prawo lub gdy jest "oczywista sprzeczność" ustaleń sądu z materiałem dowodowym". Mogliby je wnosić: prokurator generalny, RPO, grupa 30 posłów lub 20 senatorów, prezes Prokuratorii Generalnej RP, Rzecznicy praw dziecka oraz pacjenta, szef KNF i Rzecznik Finansowy.

Według projektu, skargę nadzwyczajną wnosiłoby się w terminie pięciu lat od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia. Przepis przejściowy prezydenckiego przedłożenia przewiduje zaś, że przez trzy lata od wejścia ustawy możliwe byłoby wnoszenie skargi nadzwyczajnej od orzeczeń, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r.

Zgodnie z przedłożoną poprawką PiS ten przepis przejściowy miałby zostać wykreślony. "Sądy polskie od 1997 r. wydały tylko w najważniejszych kategoriach spraw ponad 60 mln orzeczeń. Jeżeli podmioty uprawnione skierowałyby skargę nadzwyczajną choćby tylko w 0,1 proc. spraw oznaczałoby to jednorazowy wpływ do SN 60 tys. spraw. Uczyniłoby to zarówno SN, jak i skargę całkowicie niefunkcjonalną" - zaznaczono w pisemnym uzasadnieniu do tej poprawki.

Nie wiadomo kiedy poprawka ta zostanie rozpatrzona przez komisję - przepisy przejściowe są zamieszczone pod koniec ustawy i będą zapewne omawiane pod koniec posiedzenia.

Inne z przedłożonych propozycji poprawek dotyczą "autonomii dyscyplinarnej SN". W jednej z nich ma zostać zapewnione, aby "powołanie prezesa Izby Dyscyplinarnej SN było samodzielna decyzją Izby Dyscyplinarnej i Prezydenta RP, bez wpływu I prezesa SN", poprzez fakt, iż przy powołaniu prezesa tej izby nie zasięgana byłaby opinia I prezesa SN.

Barbara Dolniak (Nowoczesna) zaznaczyła, że z dużym pakietem poprawek nie mieli okazji zapoznać się, ani posłowie, ani biuro legislacyjne. "Chcielibyśmy znać także stanowisko przedstawicieli prezydenta" - dodała.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • velario
  29.11.2017 12:22
  "W ciągu kolejnych 2-4 lat Państwo zostanie tak zawłaszczone przez jedną partię, że okaże się iż gierkowska komuna była ustrojem liberalno-demokratycznym w porównaniu z PiS-owskim krajem" - pisze Paweł Kukiz. Więcej: http://www.rp.pl/Kukiz15/171128806-Kukiz-Wraca-ustrojowa-komuna-PZPR-moze-buty-czyscic.html
 • MarianNowak
  29.11.2017 12:51
  PIS wywraca do góry nogami prezydencki projekt ustawy w sprawie Sądu Najwyższego. W odniesieniu do omawianych wcześniej zmian posłowie opozycji alarmowali, że zwykłą ustawą zmieniana jest konstytucja, a władza wykonawcza przejmuje Sąd Najwyższy. Ten nowy komplet ponad 30 poprawek był zaskoczeniem nie tylko dla posłów opozycji, ale i Biura Legislacyjnego Sejmu, które uznało, że nie może ich na gorąco zaopiniować.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  5°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  wiecej »