Około 1,4 mln zł przeznaczy Ministerstwo Zdrowia na zakup dziewięciu tzw. sztucznych płuc, które trafią do polskich szpitali - dowiedziała się w piątek PAP w tym resorcie.
Resort kupi uniwersalne zestawy do oksygenacji pozaustrojowej - ECMO (tzw. sztuczne płuca). Są one przeznaczone dla chorych z ostrą niewydolnością oddechowo-krążeniową. Trafią do szpitali ogólnych, klinicznych i jednostek badawczo-rozwojowych. W projekcie budżetu na 2010 r. zostały zaplanowane środki na ten cel.
Obecnie MZ uzgadnia umowy z wyłonionymi lecznicami. Zestawy ECMO trafią od szpitali: w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Zabrzu, Katowicach i Białymstoku. W grudniu tzw. sztuczne płuco trafiło do Krakowa.
Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. Marian Zembala ocenił w rozmowie z PAP, że decyzja minister zdrowia Ewy Kopacz dotycząca zakupu zestawów do oksygenacji pozaustrojowej przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa zdrowotnego w skali kraju.
"ECMO dla niektórych chorych jest jedyną szansą na przeżycie. To jest urządzenie mobilne, można je przewieźć w karetce. Pozwala zastąpić serce czy płuco. Stosuje się je m.in. przy powikłaniach grypy" - podkreślił prof. Zembala. Dodał, że tzw. sztuczne płuco może pomagać także noworodkom. Chorzy mogą być do niego podłączeni do 12 dni.
W okresie wzmożonej zachorowalności na grypę A/H1N1 lekarze zwracali uwagę, że w polskich szpitalach jest zbyt mało zestawów ECMO. Są one wykorzystywane m.in. w przypadku osób z powikłaniami grypy, polegającymi na niewydolności oddechowej.
ECMO jest zmodyfikowaną formą krążenia pozaustrojowego umożliwiającą wspomaganie układu oddechowego lub krążenia. Ma ono zastosowanie w Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM). Na pewien czas może całkowicie zastąpić układ oddechowy chorego.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.