Pierwszy raz w życiu za granicę, pierwszy raz w życiu samolotem i pierwszy raz w życiu na spotkanie z Ojcem Świętym. I to wszystko, bo podjęli decyzję o wyjściu z życiowej beznadziei i zaczęli żyć odważnie.
Wręczyli papieżowi Franciszkowi silikonową opaskę z logo Caritas i "Damy radę". Wszystko trwało dobrych kilka minut. A czerwoną opaskę na wysoko uniesionej w geście błogosławieństwa papieskiej ręce, widać było do końca objazdu Placu św. Piotra.
- Mój ojciec się całe życie za mnie modlił. Chodził na pielgrzymki. Nigdy we mnie nie zwątpił, chociaż balowałem, brałem narkotyki... Gdy wróciliśmy, wysłałem list do Franciszka, prosząc o modlitwę za mojego tatę. Ta wizyta nas wszystkich zmieniła - mówi wzruszony Łukasz. - Mam teraz taki spokój na duchu.
- Mają inne spojrzenie, takie jaśniejsze - zauważa Janusz Sukiennik, koordynator programu „Damy Radę!”. Program jest stale otwarty na przyjmowanie nowych, zmotywowanych kandydatów. Widzimy, że ci, którzy byli w programie nawet krótko i skorzystali z możliwości, w większości radzą sobie dobrze. Pracują, trwają w trzeźwości, niektórzy mają już własne mieszkania. Przede wszystkim nabrali ufności we własne siły i wiary że można wyjść z uzależnień, traum dzieciństwa, bezdomności i braku sensu w życiu. Ci, którzy przychodzą uczą się nowego aktywnego podejścia do życia, ale przede wszystkim, musza oduczyć się negatywnych i biernych postaw. W męskiej wspólnocie przychodzi to łatwiej.
Paweł, Łukasz i Marcin oraz Kamil, który dołączył do grupy niedawno wkrótce zaczynają kurs angielskiego. Razem z ks. Marcinem już planują kolejny wyjazd. Tym razem do Ziemi Świętej. Będą pomagać w sierocińcu, prowadzonym przez polskie zakonnice w Betlejem.
Tomasz Gołąb /Foto Gość „Damy radę!” to program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku 25-35 lat. „Damy radę!” to program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku 25-35 lat. Warunkiem uczestnictwa w programie jest determinacja do podjęcia terapii, wytrwaniu w abstynencji, a z czasem także chęć podjęcia pracy i starań o stabilizację życiową. Program ma trzy etapy, trwa ok. 3 lat. Oferuje możliwość zamieszkania w mieszkaniu treningowym w trzyosobowym zespole, później także pomoc w uzyskaniu mieszkania komunalnego. Program to również wspólnota terapeutyczna, która jest równocześnie grupą wsparcia, prowadzoną przez doświadczonego terapeutę uzależnień i nadzorowana przez zespół kierowany przez psychologa. Program spotkań obejmuje naukę praktycznych umiejętności życiowych a także zajęcia dokształcające, kulturalne i rekreacyjne. Ukierunkowany jest na odkrycie i realizację własnego potencjału życiowego. Adresowany jest również do chętnych kończących odbywanie kary pozbawienia wolności i realizowany na terenie zakładów karnych.
Program „Damy radę!” utrzymywany jest wyłącznie z darów indywidualnych ofiarodawców. Można go wesprzeć przez wpłatę na konto:
CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.