Abp Henryk Hoser wyjechał 12 lutego do Afryki w poszukiwaniu miejsca przyszłej placówki misyjnej diecezji warszawsko-praskiej. Obecnie przebywa z krótką wizytą w Sierra Leone, gdzie chce przyjrzeć się z bliska sytuacji lokalnego Kościoła.
W Sierra Leone i Gwinea Konakrii w ciągu najbliższych dwóch lat zostaną otwarte dwie nowe misje afrykańskie diecezji warszawsko-praskiej dla księży fidei donum. Pierwsi kandydaci do wyjazdu już się przygotowują. Dwóch z nich od września uczy się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Natomiast trzeci znający obok arabskiego także język francuski, zdobywa ostatnie szlify przed podjęciem posługi duszpasterskiej wśród ludności anglojęzycznej Tunezji, kraju który oddziela od Sierra Leone obszar pustynny Sahary.
Samodzielne misje diecezji warszawsko-praskiej zostaną otwarte najwcześniej za półtora roku, bo jak zaznacza abp Hoser, okres przygotowania jest na tyle istotny, że nie należy go skracać.
Gwinea Konakrii nie podniosła się jeszcze gospodarczo po okresie twardego reżimu komunistycznego, który zniszczył dorobek kraju. Natomiast Sierra Leone była do 1999 roku teatrem bardzo krwawej wojny, po której ponad 10 tysięcy dzieci pozostało okaleczonych fizycznie bądź psychicznie.
- Obejmując posługę duszpasterską w diecezji warszawsko-praskiej jako jej biskup uświadomiłem sobie, że obowiązkiem jaki Opatrzność Boża stawia przed nami jest podjęcie misji "fidei donum" tzn. misji czasowej - powiedział abp Hoser. Wybór padł na Sierra Leone i Gwinea Konakrii, bardzo biedne i opuszczone kraje, gdzie jak zaznaczył hierarcha, jest niewielu księży i misjonarzy, a spora część ludność wyznaje tradycyjne afrykańskie wierzenia. Jednocześnie są oni poddawani ekspansji islamu.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.