Polska w Radzie Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego?

Polska będzie się ubiegać o członkostwo w Radzie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Udział w kierownictwie tej prestiżowej organizacji lotniczej, decydującej o przepisach lotnictwa cywilnego, dałyby naszemu krajowi wpływ na podejmowane tam decyzje.

Decyzja o kandydowaniu Polski już zapadła - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. Dodała, że wybory do Rady ICAO (International Civil Aviation Organization) odbędą się w 2013 r.

"ICAO jest najważniejszą organizacją międzynarodową zajmującą się lotnictwem cywilnym. Nasz udział w jej ścisłym zarządzie dałby nam realną możliwość wpływania na decyzje, które tam zapadają" - powiedziała Krasnodębska.

ICAO jest odpowiedzialna m.in. za opracowywanie i wdrażanie międzynarodowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa lotniczego, żeglugi powietrznej, techniki lotniczej, funkcjonowania lotnisk, licencjonowania personelu i ochrony środowiska.

Jak dodała rzeczniczka ULC, Polska nigdy nie miała swojego przedstawiciela w radzie ICAO, która istnieje już 65 lat. Kandydatura Polski była zgłaszana w wyborach do Rady tej organizacji w latach 1974, 1977 i 1980, jednak bez powodzenia.

Rada ICAO składa się z przedstawicieli 36 państw, wybieranych przez zgromadzenie organizacji co trzy lata. Do głównych zadań i uprawnień Rady należy m.in. nadzór nad przestrzeganiem przez kraje członkowskie międzynarodowych przepisów regulujących cywilny ruch lotniczy, opracowanie nowych standardów i norm dla lotnictwa, wspieranie oraz wprowadzanie nowej technologii w lotnictwie.

"Uczestnictwo Polski w Radzie ICAO to udział w tworzeniu i nowelizacji międzynarodowych aktów prawnych, a więc realna szansa na uwzględnienie w nich racji i interesów naszych firm lotniczych" - powiedziała Krasnodębska.

Naszą kandydaturę muszą poprzeć inne państwa. "Wybory poprzedzone zostaną szeroką akcją dyplomatyczną, mającą na celu uzyskanie poparcia jak największej liczby ze 192 państw członkowskich ICAO" - powiedziała.

Jak dodała, możemy liczyć na rekomendację wszystkich państw członkowskich Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC), a za pośrednictwem tej organizacji międzyrządowej - także innych organizacji regionalnych: afrykańskiej (AFCAC), arabskiej (ACAC), latynoamerykańskiej (LACAC) oraz innych państw członkowskich ICAO.

ICAO została powołana w 1945 r. na mocy konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Na jej siedzibę wybrano Montreal. Faktyczną działalność rozpoczęła w 1947 r. jako wyspecjalizowana agenda ONZ. Polska należy do ICAO od jej powstania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
wiecej »