Łaciński patriarcha Jerozolimy posypał głowy popiołem uczestnikom porannej Eucharystii w kościele konkatedralnym Najświętszego Imienia Jezus.
W homilii abp Fouad Twal, nawiązał do swego wielkopostnego orędzia. Przypomniał w nim o znaczeniu miejsc świętych, a zwłaszcza góry czterdziestodniowego postu i kuszenia Jezusa w okolicach Jerycha. Podkreślił też historyczne korzenie liturgii wielkopostnej.
„W jerozolimskiej diecezji – napisał abp Twal – jesteśmy w szczególny sposób kościołem postu, męki, Kalwarii, krzyża i zmartwychwstania. Te zbawcze wydarzenia miały bowiem miejsce na tej ziemi”.
Nawiązując do aktualnej sytuacji patriarcha zauważył, że w tym okresie liczni wierni podejmą się dobrowolnego postu i umartwień, ale dodał: „inni będą pościć wbrew własnej woli, z powodu biedy w jakiej żyją”. Stąd też konieczność, by owocem nieprzymuszonego postu były konkretne gesty solidarności z potrzebującymi.
W obliczu cierpienia mieszkańców Haiti abp Twal zaprosił wiernych Kościoła jerozolimskiego, korzystającego od czasów apostolskich z jałmużny innych wspólnot, do solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach diecezji będą zbierane ofiary przeznaczone dla ludności Haiti.
W tym roku wszystkie Kościoły i wspólnoty będą celebrować uroczystości Paschalne w tym samym dniu. Okres Wielkiego Postu jest, więc okazją – uważa patriarcha Twal – do wspólnego zaangażowania uczniów Chrystusa w przezwyciężanie zła dobrem (por. Rz 12, 21) oraz do walki z każdą formą niesprawiedliwości.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.