Apelacja w toku

O godzinie 10.00 w katowickim Sądzie Apelacyjnym rozpoczęła się rozprawa apelacyjna w sprawie z powództwa Alicji Tysiąc przeciw "Gościowi Niedzielnemu" i Archidiecezji Katowickiej.

Zarządzeniem prezesa sądu Sąd Apelacyjny jest dzisiaj zamknięty. Na salę rozpraw weszły tylko osoby, które wcześniej otrzymały akredytacje. Wielu dziennikarzy i publiczność nie została wpuszczona do budynku sądu.

- To skandal - sądy powinny być dla ludzi, którzy domagają się sprawiedliwości - komentował Adam Słomka, którego nie wpuszczono na salę rozpraw.

Przed sądem pikietują zarówno obrońcy życia, jak i przeciwnicy "Gościa Niedzielnego" oraz zwolennicy Alicji Tysiąc popierający wyrok sądu pierwszej instancji. Maciej Dzierżawski, prezes fundacji PRO - Prawo do Życia manifestuje przed siedzibą sądu poparcie dla "Gościa". Zapewnia, że ta sprawa dotyczy każdego człowieka i dlatego przybył wraz z osobami związanymi z fundacją zamanifestować swoje stanowisko. - Dzisiaj dzieci nienarodzone są pozbawione prawa do życia.To w ich imieniu tu dzisiaj wszyscy jesteśmy.

Także w Warszawie trwa dziś manifestacja poparcia dla "Gościa Niedzielnego". "Wyrok Sądu jest próbą cenzurowania prawdy o aborcji. W naszej rzeczywistości demokratycznej jest to sprawa nad którą nie tyle nie możemy przejść obojętnie, lecz powinniśmy zdecydowanie się jej przeciwstawić" - mówią organizatorzy protestu.

Póki co manifestacja przed katowickim Sądem Apelacyjnym przebiega dość spokojnie. Policja pilnuje porządku.

23 września Sąd Okręgowy w Katowicach skazał „Gościa Niedzielnego” i Archidiecezję Katowicką w procesie wytoczonym przez Alicję Tysiąc. W myśl wyroku skazani mieli wypłacić powódce odszkodowanie w wysokości 30 tys. złotych i opublikować przeprosiny na łamach tygodnika w imieniu Archidiecezji Katowickiej jako wydawcy i ks. Marka Gancarczyka jako redaktora naczelnego za „bezprawne naruszenie dóbr osobistych” kobiety, "porównanie jej do hitlerowskich zbrodniarzy" oraz „używanie języka nienawiści”, co „spowodowało jej ból i krzywdę”.

"Gość Niedzielny" nie zgodził się z treścią wyroku Sądu Okręgowego i 2 listopada 2009 roku odwołał się do Sądu Apelacyjnego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
wiecej »