Międzynarodowy kongres o wielkim Papieżu Janie Pawle II odbywa się w Kolumbii, na stołecznym uniwersytecie Sergio Arboleda.
Wśród 40 prelegentów niemal połowę stanowią Polacy. Teolodzy, filozofowie i politolodzy, a także byli współpracownicy polskiego Papieża starają się opisać jego spuściznę w różnych dziedzinach. Nie brakuje też głosów z zewnątrz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się bowiem protestancki pastor i rabin.
Kongres został zorganizowana przez Uniwersytet Sergio Arboleda, na którym została powołana do życia pierwsza w Ameryce Łacińskiej katedra nosząca imię Papieża Polaka. Dyrektorem katedry i zarazem głównym odpowiedzialnym za kongres jest polski profesor Bogdan Piotrowski. Celem spotkania jest zainicjowanie międzynarodowej sieci ośrodków badających dziedzictwo Jana Pawła II. Jest to również okazja do wymiany idei i dialogu między specjalistami.
Wszyscy prelegenci analizowali różne elementy nauczania Jana Pawła II, podkreślając ważność tytułu „Wielki”. Kongres gromadzi ponad 500 osób z całego świata z wszystkich największych ośrodków zajmujących się nauczaniem Jana Pawła II. Pośród gości specjalnych należy wymienić byłego prezydenta Republiki Kolumbii Belisario Betancura, który podejmował Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Kolumbii w 1986 r. i który dał w trakcie kongresu bardzo osobiste świadectwo tego spotkania.
W piątek głos na kongresie zabrał kard. Stanisław Dziwisz. Mówił o wkładzie Jana Pawła II w zmiany polityczne i społeczne na świecie. Nie mógł jednak uczestniczyć we wszystkich sesjach. Program jego wizyty w Kolumbii jest bowiem bardzo bogaty. Obejmuje m.in. spotkanie z prezydentem kraju i przyjęcie doktoratu honoris causa stołecznego Uniwersytetu Ameryki. W poniedziałek kard. Dziwisz uda się na Kubę.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.