Rodzina nadzieją Europy

Jak żyć w rodzinie i jak budować w niej relacje? Jak przeżywać miłość, aby była to droga ku szczęściu? Co w kwestii wizji i zadań rodziny dzieli współczesną Europę i świat? Jaka powinna być polityka na rzecz rodziny w Europie i w Polsce? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą prelegenci i uczestnicy VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego

Zjazd potrwa od 12 do 14 marca. Gospodarzem jest abp Henryk Muszyński, prymas Polski. Do wygłoszenia prelekcji zaproszono m.in. prof. Władysława Bartoszewskiego, prof. Wojciecha Łączkowskiego, o. prof. Celestyna Napiórkowskiego oraz Irenę i Jerzego Grzybowskich, organizatorów Spotkań Małżeńskich. Tradycyjnie zjazdowym prelekcjom, debatom panelowym i świadectwom towarzyszyć będzie wspólna modlitwa. Wieczorem drugiego dnia kongresu ulicami Gniezna przejdzie Ekumeniczna Droga Życia, w której wezmą udział zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich wraz z rodzinami. Przemarsz zakończy ekumeniczna modlitwa w katedrze gnieźnieńskiej.

Zjazdy Gnieźnieńskie nawiązują do Zjazdu w roku 1000, kiedy to do grobu św. Wojciecha - biskupa i męczennika przybył cesarz Otton III. Tradycję tę podjął w 1997 roku abp Henryk Muszyński, kiedy podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny u grobu patrona Polski odbyło się spotkanie papieża i 7 prezydentów państw europejskich. Był to tzw. II Zjazd Gnieźnieński. III Zjazd Gnieźnieński odbył się w roku 2000. Spotkanie to miało wymiar ekumeniczny – przedstawiciele trzech tradycji: prawosławnej, katolickiej i ewangelickiej dokonali wówczas w imieniu swoich wspólnot wyznaniowych wzajemnego wyznania win. Wydarzeniu temu towarzyszyło również spotkanie 5 prezydentów państw europejskich.

IV Zjazd Gnieźnieński odbył się w 2003 roku pod hasłem „Quo vadis Europo”. Uczestniczyło w nim ponad 600 osób z ponad 200 miejscowości i 80 ruchów. V Zjazd Gnieźnieński zorganizowano rok później, w marcu 2004 roku, a towarzyszyło mu hasło „Europa ducha”.

VI Zjazd Gnieźnieński odbył się w dniach 16-18 września 2005 roku. Jego hasłem było „Europa dialogu” Na kongres przybyli reprezentanci Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele innych wyznań, członkowie Komisji Europejskiej, znani politycy, ludzie kultury i mediów. Następny VII zjazd pod hasłem pod hasłem „Człowiek drogą Europy” odbył się w 2007 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -4°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  -3°C Wtorek
  noc
  wiecej »