Diecezja warszawsko-praska ma nowego biskupa!

- Chcę służby dla zbawienia - mówi bp Romuald Kamiński.

Nowy biskup zwrócił uwagę, że z katedrą warszawsko-praską związany jest od połowy lat 80., kiedy towarzysząc kard. Józefowi Glempowi, modlił się przy "bardzo skromnym" bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego. - Dziś to miejsce zgromadziło na modlitwie wielką rzeszę osób prawdziwe kochających Kościół św., chcących uprosić potrzebne łaski dla biskupa i całego Kościoła diecezjalnego - mówił.

Przypomniał, że to właśnie u św. Floriana miały miejsce początki w Warszawie i na całym Mazowszu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. A pierwszy pasterz nowej diecezji, bp Kazimierz Romaniuk, na zawołanie biskupie przyjął słowa: "Jesu, in Te confido" ("Jezu, ufam Tobie").

- Warto też wspomnieć, że ta świątynia dała początek serii świątyń zaprojektowanych przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Oraz że tutaj dziekanem i proboszczem praskim był bł. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel sióstr loretanek. Także strażacy obrali ją jako swoją katedrę - mówił biskup Kamiński. - Chciałbym, by intencja służby dla zbawienia towarzyszyła mi, kapłanom i całemu ludowi Bożemu zawsze.

Zobacz galerię zdjęć >>

Hierarcha przypomniał, że diecezja wchodzi w drugie 25-lecie. - Czas pokazał, że kolejny posłany do posług biskup może dziś z radością zaświadczyć wobec poprzedników na urzędzie biskupim, księży, osób konsekrowanych i ludu Bożego: dziękuję. Dziękuję za trud budowania i owoce waszej posługi - mówił nowy biskup.

Przypomniał, że życie Kościoła na tym terenie wplecione jest mocno w trudne dzieje ojczyzny, m.in. rzeź Pragi w 1794 roku. - To także jest wyznacznik wielu działań duszpasterskich - mówił. Zwrócił uwagę, że niedaleko stąd jest Olszynka Grochowska i czczona jest pamięć krwawej bitwy z lutego 1831 roku. Pobliska świątynia na pl. Szembeka nawiązuje do tamtych wydarzeń, a jednocześnie jest wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Podobnie jak parafia Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku oraz warszawska prowincja sióstr felicjanek MB Królowej Korony Polskiej również zaistniały z intencją podziękowania Bogu za dar oswobodzenia ojczyzny - dodał.

Swoje upamiętnienie znalazł również rok 1920, jako wyraz wdzięczności Bogu za odniesione zwycięstwo, w wybudowanych świątyniach wotywnych na Kamionku i Rembertowie, a także miejsca związane z upamiętnieniem cudu nad Wisłą w Ossowie, Kobyłce, Radzyminie.

Nowy biskup zwrócił uwagę, że diecezja warszawsko-praska jest "wyjątkowo bogata" w kult maryjny. - Jej pierwszą patronką jest przecież Matka Boża Zwycięska, która patronuje w kościele konkatedralnym na Kamionku i Rembertowie, czczona jako Loretańska przy ul. Ratuszowej i w sanktuarium w Loreto - mówił.

Czytaj także:

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ptgalik77
  20.01.2018 22:11

  Warto wesprzeć naszych biskupów, by opracowywana właśnie polska interpretacja adhortacji Amoris Laetitia była zgodna z katolickim nauczaniem o małżeństwie, rodzinie i sakramencie Eucharystii, szczególnie, że w niektórych krajach wprowadzono w życie rewolucyjne rozwiązania, niezgodne z wielowiekową praktyką i nauką Kościoła.
  Wesprzyj inicjatywę Polonia Semper Fidelis i podpisz petycję skierowaną do polskich biskupów na ręce przewodniczącego KEP arcybiskupa Stanisława Gądeckiego: http://poloniasemperfidelis.pl/?ka=004601
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  1°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  wiecej »