Po ciężkim trzęsieniu ziemi w Chile ruszyła z pomocą Caritas Internationalis. Do pomocy włączają się miejscowe zgromadzenia zakonne. Tymczasem wstrząsy w południowoamerykańskim kraju wciąż trwają.
Miejscowe oddziały organizacji w wielu miejscach dotkniętych kataklizmem, szczególnie w regionach Maule i Bio Bio rozdaje żywność” – poinformował przewodniczący duszpasterstwa socjalnego archidiecezji Santiago, ks. Rodrigo Tupper. Jak zaznaczył środki żywności są obecnie szczególnie ważne, gdyż w miejscach dotkniętych trzęsieniem ziemi prawie całkowicie załamało się zaopatrzenie.
W pomoc poszkodowanym aktywnie włącza się lokalna Caritas oraz obecne w kraju zgromadzenia zakonne, które koncentrują się na rozdawaniu żywności. Koordynacja pomocy nie jest łatwa, ponieważ wciąż w wielu rejonach nie działają telefony i interent – podkreśla nuncjusz apostolski w Chile abp Giuseppe Pinto.
Po katastrofie pojawiają się też charakterystyczne zjawiska, znane już na przykład z Haiti, jak rabowanie porzuconego mienia. Aby nie dopuścić do rabunków w regionach Maule i Bio Bio, szczególnie w 400-tysięcznym Concepcion, ogłoszono stan wyjątkowy. Arcybiskup Concepción, miasta, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum wstrząsów, stanowczo potępił takie postawy popierając wprowadzenie przez władze godziny policyjnej. Z drugiej strony abp Ricardo Ezzati zwrócił uwagę na spontaniczną solidarność ludności dotkniętej klęską.
Konferencja Biskupów Chile wezwała wszystkie diecezje do akcji solidarności z poszkodowanymi. Przy Caritas Chile utworzono specjale konto bankowe, na które można wpłacać pieniądze. W pięciu szkołach stolicy kraju Santiago utworzono punkty zbiórki żywności.
„Sytuacja w stolicy jest spokojna. Nie ma jednak łączności z najbardziej dotkniętymi kataklizmem regionami – powiedział Radiu Watykańskiemu nuncjusz apostolski w Chile. – Pomoc koncentruje się teraz na przygotowaniu prowizorycznych schronień, ponieważ ponad milion osób straciło dach nad głową, a zbliża się zima. Zniszczonych albo przynajmniej poważnie uszkodzonych zostało też wiele kościołów. Biskupi, by poznać realny rozmiar strat i organizować pomoc odwiedzają teraz poszczególne parafie. Na chwilę obecną nie mamy informacji o tym, by w trzęsieniu ziemi zginęli kapłani lub zakonnice. Wczorajszy apel Benedykta XVI o pomoc dodał Chilijczykom nadziei. Są to ludzie bardzo religijni, stąd papieskie słowa wlały w nasze serca otuchę” – mówił abp Ezzati.
Lokalne radio "Bio Bio" ogłosiło apel, aby zgłaszać do niego informacje o zaginionych krewnych i bliskich.
Jeszcze dzisiaj odnotowano ponad 100 wstrząsów wtórnych o sile 6,1 stopnia w skali Richtera. Według ostatnich danych liczba ofiar trzęsienia ziemi sięga 720 osób.
Część ekip ratowniczych Caritas Internationalis pracujących na Haiti udała się na do Chile. Pracują tam już ekipy ratownicze Caritas Meksyku i specjaliści z Peru. Z powodu uszkodzeń stołecznego lotniska w Santiago de Chile ekipy ratownicze kierowane są do krajów sąsiednich.
Trzęsienie ziemi jest też dla Kościoła okazją do przypomnienia o społecznej odpowiedzialności. Dotyczy to nie tylko bezpośredniej pomocy poszkodowanym, ale też nadzoru nad działalnością budowlaną w strefie sejsmicznej. Mówił o tym przewodniczący episkopatu Chile bp Alejandro Goic. Chodzi o przypadek zawalenia się budynku mieszkalnego w Concepción, pod którego gruzami zginęło prawdopodobnie sto osób. Bp Goic zwrócił uwagę, że w Chile istnieją odpowiednie przepisy budowlane i omijanie ich dla zaoszczędzenia paru groszy czyni inwestorów współodpowiedzialnymi za rozmiar tragedii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.