Reklama

Watykan: Obrady duszpasterzy Cyganów

Kościół, zwłaszcza od Soboru Watykańskiego II, stale troszczy się o duchową opiekę nad Cyganami. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Abp Antonio Maria Vegliò otworzył dziś w Rzymie trzydniowe spotkanie krajowych dyrektorów duszpasterstwa Cyganów, zorganizowane w dniach 2-4 marca przez tę dykasterię.

Reklama

Witając jego uczestników, nawiązał do historycznej wizyty, którą Paweł VI złożył w obozie cygańskim w Pomezii pod Rzymem w 1965 r., jeszcze podczas obrad soborowych. Ponadto przypomniał, że w 1997 r., Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy pierwszego Cygana. Jest nim bł. Ceferino Giménez Malla, który poniósł śmierć męczeńską w Hiszpanii w 1936 r.

Na całym świecie jest dziś ponad stu księży, diakonów i osób zakonnych pochodzenia cygańskiego – powiedział naszej rozgłośni sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Abp Agostino Marchetto zwrócił uwagę, że w Europie długą tradycję ma francuskie duszpasterstwo Cyganów. Wielu duszpasterzy pracując z nimi podziela ich koczownicze życie.

„Liczbę Cyganów w Europie szacuje się na 12 do 14 mln – zauważył abp Marchetto. – Większość z nich żyje w warunkach bardzo ubogich, nie mając dostępu do podstawowych zasobów, jak woda pitna, żywność, mieszkania czy opieka zdrowotna. Ubóstwo i dyskryminacja sprawiają, że bardzo wielu Cyganów wyklucza się ze środowisk pracy czy polityki, z systemów edukacji i decydowania również o tym, co ich dotyczy. Państwa podejmują już wiele działań i projektów, by wyprowadzić ich z tej izolacji, za którą również oni są odpowiedzialni. Trzeba przy tym pamiętać o nauczaniu Benedykta XVI z encykliki Caritas in veritate, by takie działania, projekty czy inicjatywy nie upokarzały ubogich – w tym przypadku Cyganów. Często bowiem zapominamy o ich godności jako osób takich samych jak my. Cyganów spycha się często na margines społeczeństwa i w konsekwencji wyklucza także z miejscowych wspólnot parafialnych. Trzeba specyficznego duszpasterstwa, a niestety nie wszyscy biskupi i księża zdają sobie z tego sprawę. Naszym celem jest szukanie sposobów skutecznego zaangażowania Kościołów lokalnych, diecezji i parafii w duszpasterstwo Cyganów przez współpracę i wzajemne dzielenie się. Pewne diecezje mają doświadczenie w tym względzie. Jest nadzieja, że dzielenie się nimi pomoże rozwinąć zaangażowanie duszpasterskie Kościołów lokalnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych” – powiedział watykański urzędnik.

W rzymskim spotkaniu krajowych dyrektorów duszpasterstwa Cyganów biorą też udział przedstawiciele europejskich episkopatów. Na Węgrzech, w Rumunii i Hiszpanii funkcję promotora tego duszpasterstwa pełni jeden z biskupów. Ponadto doświadczeniami na tym polu dzielą się przedstawiciele zakonów: mała siostra, jezuita i salezjanin, oraz organizacji i ruchów kościelnych, w tym Międzynarodowej Caritas i Wspólnoty św. Idziego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama