Reklama

Msza św. w intencji Romów

Rozpoczęły się XXV Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich.

Reklama

Mszę św. w intencji Romów z okazji rozpoczynających się XXV Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim odprawił 5 lipca Krajowy Duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki. Obok ołtarza ustawiony był feretron przedstawiający bł. Zefiryna - pierwszego cygańskiego męczennika za wiarę, którego w poczet błogosławionych włączył Jan Paweł II.
Patron Romów poniósł męczeńską śmierć w 1936 r. podczas wojny domowej w Hiszpanii. Zginął z różańcem w ręku i okrzykiem: „Niech żyje Chrystus Król”.

Ks. Opocki rozpoczął kazanie od antyfony: „Wszystkie narody klaskajcie w dłonie. Radosnym głosem wykrzykujcie Boga” – w ten głos uwielbienia Boga przez wszystkie narody wpisuje się również fenomen narodu romskiego, który od wieków wędrował po świecie i nie ma swojej ziemi, choć wywodzi się z Indii – powiedział kaznodzieja.

Kapłan przypomniał historię Romów, nazywanych też Cyganami. Byli oni przez wiele lat prześladowani a czasem eksterminowani. „Mijały wieki a Romowie nie rozpłynęli się w morzu innych narodów, lecz zachowali swoją odrębność i poczucie narodowe” – podkreślił. Zwrócił uwagę na trzy podstawowe zasady, dzięki którym kultura cygańska trwa, są to: mocne poczucie tożsamości narodowej, rodzinność i wiara. „Romowie byli zawsze świadomi swojej narodowej dumy. Z ich wzorca powinna korzystać współczesna Europa, w której ekonomia jest dziś ważniejsza niż naród. Rodzina stanowi fundament społeczności romskiej, a ojciec jest najważniejszym autorytetem i naturalnym przywódcą. Kobieta natomiast wnosi do małżeństwa jako wiano swoje dziewictwo. Taki obraz rodziny jest bardzo bliski temu, co mówi o rodzinie Objawienie Boże” - powiedział homileta.

Duszpasterz zwrócił także uwagę na znaczenie ukazywania potrzeb romskich, troskę o rozwój oświaty, duszpasterstwa i promowania kultury romskiej. Wyraził podziw, że w Gorzowie Wielkopolskim od wielu lat kultura cygańska jest rozwijana, czego dowodem są XXV Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich, i działalność Edwarda Dębickiego – prezesa Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy.
Edward Dębicki jest kompozytorem, wirtuozem akordeonu, uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej "Gloria Artis", twórcą Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno”, pisarzem i poetą.

Ks. Stanisław Opocki – ur. się w 1953 roku, święcenia kapłańskie przyjął w 1978 r. Od 1996 r. pełni funkcję Krajowego Duszpasterza Romów. Od kilkunastu lat organizuje pielgrzymki Romów do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, tam duszpasterz udziela im sakramentów małżeństwa i chrzci dzieci.

XXV Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa 2013 potrwają do 7 lipca. W koncertach wystąpią artyści z Argentyny, Węgier, Serbii, Czech, Ukrainy i Polski. Koncerty prowadzą: Janusz Józefowicz i Ewa Dębicka oraz Agata Konarska i Piotr Loretz. Cygańscy artyści występują w nowoczesnym gorzowskim amfiteatrze oraz na zrewitalizowanym bulwarze nad Wartą.
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” czyli Cygańskie Dni, to najstarsza tego typu impreza na świecie odbywająca się w Gorzowie Wielkopolskim nieprzerwanie od 1989 r. , którą od początku kieruje Edward Dębicki.
Patronaty honorowe nad imprezą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »

Reklama