PO i N przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję"

Polityk ma sprawić, że państwo przygotuje kobiety do świadomego rodzicielstwa; państwo policyjne nie rozwiąże problemu niechcianych ciąż - mówiła na komisji sprawiedliwości posłanka Monika Wielichowska (PO). Zdaniem posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz (N) projekt "Zatrzymaj aborcję" jest niezgodny z konstytucją. Trwa debata nad projektem w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpoczęła w poniedziałek prace nad obywatelską inicjatywą ustawodawczą "Zatrzymaj aborcję", która znosi możliwość zabijania dzieci poczętych podejrzewanych o ciężkie i nieodwracalne wady. Komisja ma zaopiniować projekt dla komisji polityki społecznej i rodziny.

"Myślicie, że zakazami, prokuratorem, policjantami sprawicie, że aborcja zniknie. Otóż nie zniknie, bo tak naprawdę to wchodzicie w butach do życia kobiet, dręczycie kobiety i chcecie je zmusić do heroizmu. Polityk nie ma do tego prawa" - powiedziała posłanka PO.

W ocenie Wielichowskiej, polityk ma sprawić, że "państwo przygotuje kobiety do przede wszystkim świadomego rodzicielstwa" tj. ma zapewnić dostęp do edukacji, nowoczesnej medycyny, opieki medycznej i psychologicznej. Dodała, że przez "promocję klauzuli sumienia" brakuje m.in. edukacji seksualnej i dostępu do antykoncepcji.

"Polityk powinien wiedzieć, że państwo policyjne, prokuratorskie, że zakazy, nakazy nie rozwiążą tematu niechcianych ciąż, ani nie zmuszą kobiet do rodzenia dzieci z ciężkimi wadami biopatologicznymi" - dodała.

Zdaniem Gasiuk-Pihowicz projekt jest niezgodny m.in. z konstytucją. Powołując się na międzynarodowe akty prawne, wskazała, że "decyzja o ochronie płodu kosztem praw kobiety nie jest usprawiedliwiona".

"Trzeba pamiętać, jakie dramatyczne skutki ta ustawa przyniesie dla ludzi. (...) To co Państwo proponujecie, nosi znamiona psychicznego znęcania się" - oceniła posłanka Nowoczesnej.

"To jest chore żeby w XXI wieku ktokolwiek ustawą zmuszał ludzi do rodzenia dzieci, które umierają potem w straszliwych męczarniach zaraz po urodzeniu(...). Jeżeli przyjmiecie tę ustawę, będzie to wyrazem absolutnie bezgranicznej arogancji obecnej władzy" - podkreśliła.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" ma na celu wykluczenie legalności zabijania dzieci poczętych z powodu podejrzenia ciężkiej choroby lub wad u dziecka. W Polsce z tego powodu w świetle prawa dokonywane są średnio 3 aborcje dziennie. To daje około tysiąca dzieci zabitych rocznie zgodnie w prawem. Jedna trzecia tych dzieci jest abortowana ze względu na podejrzenie występowania zespołu Downa. W rzeczywistości nie oznacza to nawet tego, że zabijane dzieci są chore, ale, że istnieje duże prawdopodobieństwo choroby.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tom
  19.03.2018 17:56
  Nie rozumiem tego, panie mówią o państwie policyjnym, a ich ugrupowania same poparły niedawno projekt karzący za krytykę aborcji i dlatego znoszący swobodę wypowiedzi. Kara więzienia jest w tym projekcie przewidziana nawet nie za zmuszanie, ale nawet odwodzenie od aborcji (sic!). Taka w praktyce jest ta wasza tolerancja i swoboda wyboru. Co więcej, nasze panie zapominają, jak usunięto niedawno z PO ludzi, co próbowali głosować z własnym sumieniem, co spotkało się nawet z krytyką niektórych polityków tego ugrupowania. O co więc chodzi? Gdy jest dyktatura PO, to problemu już nie ma, tak? A to, że w szkołach dzięki ustawom zaprowadzonym przez poprzednią ekipę wprowadza się jakieś zajęcia "równościowe" wbrew zgodzie rodziców to cacy? Z drugiej strony to ten PiS to też trudno nazwać prawicą światopoglądową. W kraju dzieją się różne rzeczy, a obecna władza jakby była z księżyca i udaje, że o niczym nic nie wie.
 • TomaszL
  19.03.2018 18:27
  "państwo przygotuje kobiety do przede wszystkim świadomego rodzicielstwa" tj. ma zapewnić dostęp do edukacji, nowoczesnej medycyny, opieki medycznej i psychologicznej."
  I to jest dosyć ciekawe podejście. Bo prenatalna opieka medyczna ma być konkretnie nad kim? Nad zlepkiem komórek, jakimś bliżej nieokreślonym tworem zwanym potocznie płodem, czy może jednak nad nienarodzonym dzieckiem?
  Jeżeli w trakcie ciąży dokonuje się operacji prenatalnych choćby serca, to kogo się operuje? Matkę?
 • YNKAO
  19.03.2018 19:14
  Nie kopie się leżącego. To jak można walczyć o zabijanie dzieci pod sercem matki. Zastanówmy się, kto nas, jako naród reprezentuje.Oby nikt z nas ,nie splamił sobie rąk - krwią bezbronnych dzieci. To jest gehenna na całe życie. Pozdrawiam
 • Wierna
  19.03.2018 23:25
  Tom- prawda prawda.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  13°C Środa
  wieczór
  11°C Czwartek
  noc
  wiecej »