Egipt: Sisi zdobył 97 proc. głosów w wyborach prezydenckich

Jego zwycięstwo było przesądzone, ponieważ inni poważni kandydaci zostali albo aresztowani, albo byli zastraszani przez władze i wycofali się z wyścigu.

Narodowa Komisja Wyborcza podała, że frekwencja wyniosła nieco ponad 41 proc. Szef Komisji Laszin Ibrahim oświadczył, że w głosowaniu uczestniczyło ponad 24 mln obywateli, co przekracza 41 proc. uprawnionych do głosowania.

W wyborach w roku 2014 Sisi zdobył 96,9 proc. głosów. Frekwencja wyniosła wówczas ok. 47 proc.

Oficjalne wyniki pokazują, że jedyny rywal Sisiego w ubiegłotygodniowych wyborach (26-28 marca), lider pozaparlamentarnej partii Jutro (Hizb el-Ghad) Musa Mustafa Musa uzyskał poparcie 3 proc. wyborców. Ten mało znany polityk centrowy zapewniał zresztą przed wyborami - jak podawały media - że sam opowiada się za reelekcją Sisiego.

Niższa frekwencja jest potencjalną komplikacją dla Sisiego, który przed głosowaniem sugerował, iż uważa to głosowanie raczej za referendum niż rzeczywistą rywalizację - pisze Reuters. Przypomina, że egipskie media państwowe wskazywały na rezygnację z głosowania jako na zdradę Egiptu.

Lokalne i zagraniczne media podały, że niektórzy egipscy wyborcy twierdzą, że za zagłosowanie oferowano im różnego typu zachęty, w tym pieniądze i produkty żywnościowe; nie powiadomiły jednak, kto składał takie propozycje - pisze Reuters.

Sisi jest u władzy od roku 2013, od czasu przewrotu wojskowego, który obalił islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego; Sisi był wówczas ministrem obrony oraz naczelnym dowódcą egipskiej armii. Rok później zwyciężył w wyborach prezydenckich, uzyskując 96,9 proc. głosów. Od tego czasu egipskie władze stosują represje na szeroką skalę wobec swych przeciwników.

Wybory w ubiegłym tygodniu to trzecie wybory szefa państwa od czasu rewolucji z 2011 roku, w wyniku której obalony został wieloletni przywódca Egiptu, Hosni Mubarak.

«« | « | 1 | » | »»
 • cccp
  02.04.2018 20:12
  poprzednik prowadził państwo prosto ku przepaści, ten przynajmniej coś robi (buduje) np. drugi kanał Sueski
 • Wander soul
  03.04.2018 00:44
  SISI. Przeczytaj od końca. Przypadek?
 • maryja!
  03.04.2018 11:43
  Sisi w trakcie wojny w Syrii nawiązał relacje z Hezbollahem, Syrią i Rosją. Prezydent Sudanu Bashir chwalił się ostatnio strategicznymi relacjami z Egiptem. Nie wiem czy odejście od polityki pro-amerykańskiej jest dobre, ale z pewnością Mursi zamierzał zmienić świecki charakter państwa obecny przynajmniej od czasów Nasera co zmieniałoby pozycję Egiptu w regionalnym układzie sił na korzyść Kataru, który pozostaje w sporze z KAS i jej sojusznikami. Co prawda dopiero porozumienie Sadata i Begina zmieniło wektor polityki egipskiej z pro-sowieckiego, ale utrzymanie relacji z USA nie jest dla Sisiego priorytetem co potwierdza ostatnia wizyta w USA, chociaż np. relacje z Izraelem są zachowywane na poziomie obecnym od 1979 r. o czym świadczy zniszczenie kanałów przemytniczych Hamasu na Synaju w 2015 lub 2016 r. Sisi jest także istotnym sojusznikiem w walce z PI. Polityka Sisiego umiejscawia Egipt na równi z Turcją, Saudami i Iranem w rywalizacji regionalnej i znacznie ułatwia relacje z obdywoma pretendentami w woinie proxy (Iran-KAS) co daje mu pewną przewagę tym bardziej, że Egipt potrafi szukać sojuszników i w Rosji i w USA. Broń egipska jednak pochodzi głównie z Rosji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  10°C Wtorek
  dzień
  10°C Wtorek
  wieczór
  11°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  wiecej »