Imitacja ściany wydobywczej, przy której zapala się metan, prawdziwy górniczy kombajn oraz centrum symulacyjne dla przyszłych górniczych elektryków - to nowe narzędzia, które mają podnieść jakość szkoleń młodych górników.
Nowe rozwiązania mają służyć maksymalnemu upodobnieniu warunków szkoleń do tych panujących pod ziemią. Ich wprowadzenie planuje w najbliższym czasie Kompanijny Ośrodek Szkolenia w Knurowie - spółka należąca do największej górniczej firmy - Kompanii Węglowej.
"Niedawne badania wykazały, że 78 proc. nowych pracowników, zatrudnionych w ostatnich latach w kopalniach, nie miało wcześniej żadnego kontaktu z górnictwem. Tym bardziej szkolenia dla nich muszą być prowadzone w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości" - wyjaśnia szef ośrodka Piotr Mielnicki.
W ciągu ostatnich trzech lat Kompania Węglowa przyjęła do pracy ok. 12 tys. młodych pracowników. Wielu z nich dopiero podczas okresu adaptacyjnego pod ziemią, pracując pod nadzorem instruktora, poznało zasady pracy maszyn i urządzeń stosowanych w wyrobiskach, a ich wiedza o podziemnych zagrożeniach była tylko teoretyczna.
By to zmienić, do połowy tego roku ośrodek zamierza zaaranżować w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej szkoleniowe wyrobisko (na powierzchni), gdzie będzie możliwe m.in. pokazowe zapalenie gazu obrazujące zapłon metanu.
"Chcemy, aby młodzi górnicy mogli naocznie zapoznać się z charakterystyką tego zagrożenia - nie tylko by wiedzieli, jak wygląda zapłon metanu, ale także jak należy się w tej sytuacji zachować, jakie działania podjąć" - wyjaśnił Mielnicki.
Wkrótce w Rydułtowach zostanie także otwarta pracownia elektryczna - swoiste centrum symulacyjne, gdzie w praktyce będzie można zobaczyć, jak pracują stosowane pod ziemią urządzenia elektryczne. Będzie tam można uzyskać tytuł zawodowy elektryka, nadawany przez kuratorium oświaty.
Na potrzeby szkoleń ośrodek kupił również prawdziwy górniczy kombajn, który obecnie jest montowany w sztolni szkoleniowej w Knurowie. Młodzi górnicy będą mogli zapoznać się z budową i pracą kombajnu; poznają też towarzyszące jej zagrożenia.
Ośrodek w Knurowie opracował nowy kurs szkoleniowy dla młodszych górników, podczas którego poznają oni ryzyko związane z praca pod ziemią, metody pracy w wyrobiskach oraz zapoznają się z obsługę podziemnych urządzeń. W ubiegłym roku z tej ścieżki szkolenia skorzystało ok. 1,6 tys. osób. W sumie w 2009 r. ośrodek przeszkolił 54 tys. górników.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.