Apelem o pójście drogą odnowy, której celem jest Kościół bardziej misyjny zakończyło się w Wiedniu drugie spotkanie diecezjalne w ramach inicjatywy „Dzieje Apostolskie 2010” (APG2010).
Uczestnicy obrad plenarnych w katedrze św. Szczepana, wśród których przeważali ludzie młodzi, otwarcie mówili o swoich nadziejach i obawach. Wszyscy byli zgodni co do tego, że wiara nie może być sprawą prywatną, a autentyczne świadectwo życia jest decydujące zarówno dla wspólnoty, jak i dla poszczególnych chrześcijan.
Przemawiając do 1500 delegatów kard. Schönborn przyznał, że jest głęboko wstrząśnięty tak licznymi przypadkami molestowania seksualnego dzieci przez ludzi Kościoła, co zostało ujawnione w ostatnich dniach. – Co się stało, dlaczego Kościół znowu stanął pod pręgierzem? – zastanawiał się hierarcha. Przyznał jednocześnie, że ból Kościoła, biskupów czy wiernych świeckich jest niewspółmierny w porównaniu z bólem ofiar molestowania.
W tym kontekście kard. Schönborn wezwał do „prawdziwego nawrócenia” w Kościele. Kościół zyskuje wiarygodność przechodząc proces nawrócenia – powiedział arcybiskup Wiednia i dodał, że „tylko bolesna pamięć o cierpieniu ofiar” może oczyścić Kościół. Przypominając słowa Jezusa: „Prawda was wyzwoli” arcybiskup Wiednia podkreślił, że należy o tych słowach pamiętać zwłaszcza „w tym trudnym czasie”. – Zatem proszę Was i to samo mówię również do siebie: przyjmijcie tę fazę nawrócenia. Może nas ona przybliżyć do Jezusa i do ludzi, nawet jeśli teraz wielu z nich nas oskarża i nami gardzi – mówił kard. Schönborn.
– Misja oznacza spotkanie, a nie uszczęśliwianie na siłę – powiedział na zakończenie trzydniowej akcji kard. Christoph Schönborn. Potrzebne są czujne serca, które „dostrzegą, gdzie już działa Pan” i nie przeoczą momentu, w którym potrzebne będzie świadectwo wiary chrześcijan – dodał metropolita Wiednia.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.