16 marca 2010 w Donovalach koło Bańskiej Bystrzycy zakończyła się 65. sesja plenarna słowackiego episkopatu. Biskupi dużo uwagi poświęcili przypadającej na 14 i 15 kwietnia 60. rocznicy tzw. „barbarzyńskiej nocy” z 1950 r., kiedy to brutalnie wywieziono a następnie internowano setki zakonników. Była to faktycznie likwidacja klasztorów męskich, a w ciągu następnego roku również klasztorów żeńskich.
Księży zakonnych pozostawionych poza internowaniem wcielono w szeregi duchowieństwa diecezjalnego. Zakony męskie mogły odrodzić się legalnie dopiero po aksamitnej rewolucji pod koniec 1989 r., a żeńskie pozostawiono na całe lata w ośrodkach przymusowej pracy fizycznej bez możliwości przyjmowania nowych kandydatek.
Episkopat przyjął patronat nad licznymi uroczystościami rocznicowymi tych tragicznych w skutkach działań represyjnych komunistów wobec Kościoła na Słowacji – a na trzecią niedzielę wielkanocną biskupi przygotują okolicznościowy list pasterski.
Ustalono też termin spotkania ze stałą radą Konferencji Biskupów Czech i Moraw oraz zapowiedziano spotkanie w czerwcu tego roku z przedstawicielami Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) podczas ich pielgrzymki z Ostrzyhomia do Mariazell. Spotkania na Słowacji odbędą się w Bratysławie i w Nitrze.
Ponadto biskupi przyjęli informacje dotyczące prac bieżących poszczególnych komisji episkopatu oraz pozytywnie ocenili państwowy program dotyczący kształcenia nauczycieli religii w przedszkolach.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.