Chrześcijańska solidarność nie polega tylko na rozdawaniu odzieży i żywności – powiedział przewodniczący chilijskiej Caritas. Bp Manuel Camilo Vial Risopatrón podkreślił, że tysiące wolontariuszy niesie też dotkniętym trzęsieniem ziemi słowo pociechy i nadziei, wspólnie się z nimi modląc. Wymaga tego ich ludzka godność, a o nią właśnie Kościół winien troszczyć się najbardziej.
Trzęsienie ziemi z 27 lutego w Chile spowodowało szkody, nieraz bardzo poważne, w blisko 90 proc. tamtejszych kościołów. Dotyczy to szczególnie wszystkich obiektów zabytkowych. Zniszczone świątynie są zarówno w stołecznym Santiago de Chile, jak na prowincji, gdzie sytuacja jest często znacznie cięższa. Liczne miejsca kultu, mimo iż nie uległy całkowitemu zburzeniu, nie są dostępne dla wiernych ze względów bezpieczeństwa. Dlatego w wielu chilijskich parafiach liturgię wielkotygodniową i wielkanocną trzeba będzie sprawować pod gołym niebem.
Kościelna pomoc dla ofiar ostatnich trzęsień ziemi w Haiti i Chile jest też jednym z tematów obrad sekretarzy generalnych 22 latynoamerykańskich konferencji episkopatu. Toczą się one od 16 do 18 marca w siedzibie Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM) w Bogocie. Uczestnicy przedstawili CELAM inicjatywy podejmowane przez poszczególne Kościoły lokalne na rzecz dotkniętych klęską żywiołową Haitańczyków i Chilijczyków. Wśród spraw poruszanych na spotkaniu w stolicy Kolumbii są też m.in. latynoamerykańska Misja Kontynentalna i obchody Roku Kapłańskiego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.