Mieszkańcy wypowiedzieli się w niewiążącym głosowaniu przeciwko powrotowi zagranicznych turystów od stycznia 2022 r. na terytoria położone na południowym Pacyfiku.
Już od marca 2020 r., ze względu na ograniczenia pandemiczne, 10 tys. mieszkańców Wyspy Wielkanocnej nie widziało ani jednego turysty. W referendum mieszkańcom, w 60 proc. należącym do grupy etnicznej Rapa Nui kultury polinezyjskiej, zadano pytanie: „Czy chcesz ponownego otwarcia wyspy od stycznia?”. Do głosowania przystąpiło tylko 20 proc. mieszkańców, ale głos przeciwko oddało 67 proc. z nich, czyli 649 osób, przeciwko 320 głosującym „za”. Trzy głosy były nieważne.
„Ostatecznie o ponownym otwarciu Wyspy Wielkanocnej,
Dziennik zaznacza jednak, że wstrzymanie ruchu turystycznego spowoduje dalsze kłopoty ekonomiczne regionu, a co za tym idzie - także dla jego mieszkańców, bo poziom ich życia jest ściśle związany z tą gałęzią gospodarki. „To bardzo poste: od prawie dwóch lat jesteśmy zamknięci, a nasze dochody skurczyły się tak bardzo, że ledwie starczają na przeżycie” - skwitował Salvador Atan, wiceprzewodniczący lokalnej społeczności Ma’u Henua.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.