„Podstawy kultury religijnej i świeckiej etyki” to nowy przedmiot, który w ostatnim trymestrze bieżącego roku szkolnego wejdzie do nauczania w rosyjskich szkołach.
Przedmiot ten rozdzielony zostanie na alternatywne programy do wyboru przez uczniów: „Podstawy kultury prawosławnej”, „Historia religii świata”, „Kultury: islamu, judaizmu i buddyzmu”, czy „Etyka świecka”, która zdobyła najwięcej zwolenników. Poinformował o tym dyrektor generalny wydawnictwa „Oświecenie”.
„Etykę świecką wybrało 40 proc. rodziców, podstawy kultury prawosławnej około 33 proc., historię religii 25 proc., a pozostałe bloki przedmiotowe po kilka procent” – powiedział Aleksander Kondakow. Według niego powyższe dane nie reprezentują liczby wyznawców poszczególnych religii, ale tendencję wśród rodzin rosyjskich uczniów w sprawie wyboru przedmiotu szkolnego. „Większość skłania się do wyboru etyki świeckiej jako metody nauczania i formowania postaw obywatelskich we współczesnej Rosji. Niemało zwolenników uzyskał przedmiot «Historia religii świata», wprowadzający w znajomość tradycji, kultury zwyczajów różnych wspólnot religijnych” – stwierdził dyrektor wydawnictwa „Oświecenie”. Podkreślił przy tym, że tendencje wyboru powyższych przedmiotów wystąpiły także na terytoriach z większością muzułmańską.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.