Szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych gen. Nikołaj Makarow skrytykował we wtorek planowane rozmieszczenie w Polsce baterii Patriot. W wywiadzie dla "Rossijskiej Gaziety" przyznał jednak, że rakiety te "generalnie nie stanowią zagrożenia dla Rosji".
"Jeśli chodzi o baterie Patriot, rozmieszczane w rejonie Elbląga, to generalnie nie stanowią one zagrożenia dla Rosji. Jednak nas niepokoi sam fakt nasilania się dążenia USA do budowy w Europie obiektów systemu obrony przeciwrakietowej. Chodzi o to, że Patrioty są ostatnim ogniwem amerykańskiej tarczy antyrakietowej" - oznajmił Makarow w całokolumnowym wywiadzie dla rządowego dziennika.
"W jakim celu się to robi? Naturalnie nie w celach obrony przed atakiem ze strony Korei Północnej - Phenian nie dysponuje potencjałem, mogącym zagrozić Polsce i krajom bałtyckim" - ocenił generał.
Ujawnił, że zadał to pytanie również szefowi polskiego sztabu generalnego, jednak nie usłyszał odpowiedzi.
Zauważył też, że Rosja wycofała część swoich wojsk z obwodu kaliningradzkiego, a jej sąsiedzi przyjmują wojska NATO.
"Sojusz przesuwa się na wschód w szybkim tempie. Również teraz kraje bałtyckie i Polska proszą o ulokowanie na ich terytoriach jednostek wojskowych bloku. Przy czym czyni się to otwarcie, bez żadnego uzasadnienia i wyjaśnienia. Takie podwójne standardy są dla nas niezrozumiałe" - powiedział.
Makarow przypomniał, że w latach 90. i na początku tej dekady Litwa, Polska i cały Sojusz Północnoatlantycki głosiły, że obwód kaliningradzki jest naszpikowany sprzętem wojskowym i bronią w skali niewspółmiernej do wielkości regionu.
"W enklawie było wówczas 860 czołgów, około 650 transporterów opancerzonych i tyle samo artylerii. (...) Zostawiliśmy w obwodzie kaliningradzkim tyle sprzętu wojskowego i broni, ile według naszych obliczeń jest niezbędne dla podtrzymania stabilności bojowej Floty Bałtyckiej w czasach pokoju i w okresach szczególnych. Pozostałe wojska wycofaliśmy" - wskazał.
Generał podkreślił, że Litwa nie zgodziła się wówczas na tranzyt rosyjskiego sprzętu wojskowego przez swoje terytorium, choć Rosja zwracała się w tej sprawie do kierownictwa NATO.
"Zakładaliśmy, że po naszym wycofaniu adekwatnie postąpią ościenne kraje. A wyszło dokładnie na odwrót" - powiedział.
Podczas styczniowego posiedzenia w Brukseli Rady NATO-Rosja na szczeblu szefów sztabów generalnych Makarow oficjalnie wyraził zaniepokojenie z powodu planowanego ulokowania w Polsce, w pobliżu granicy z Rosją, rakiet Patriot. Przy okazji tego posiedzenia rosyjski generał spotkał się z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem Franciszkiem Gągorem.
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób