200 tys. osób manifestowało w Waszyngtonie domagając się zmiany prawa imigracyjnego, a co za tym idzie zalegalizowania pobytu blisko 12 mln ludzi o nieuregulowanym statusie.
Akcja ta, podobnie jak wiele innych tego typu wydarzeń, zyskała poparcie Kościoła amerykańskiego. Wzięli w niej udział 21 marca hierarchowie i duchowieństwo.
W demonstracji uczestniczyli legalni imigranci, obywatele amerykańscy i imigranci bez dokumentów regulujących ich status. Przyjechali do Waszyngtonu z całego kraju. Aby zdążyć na czas, często byli w podróży kilkanaście godzin, a potem przez kilkanaście godzin wracali. Przed rozpoczęciem protestu w kościele św. Alojzego w Waszyngtonie odprawiona została Msza pod przewodnictwem metropolity Los Angeles, kard. Rogera Mahony’ego. „Prezydent złożył bardzo poważną obietnicę podczas kampanii wyborczej i ponownie niedawno. Zapewnił, że reforma imigracyjna jest jednym z najważniejszych zadań jego prezydentury” – powiedział hierarcha.
Podczas, gdy w Waszyngtonie odbywała się demonstracja, w licznych parafiach na terenie całego kraju trwały modlitwy w intencji imigrantów. „Wzywam wszystkich wiernych naszej diecezji, aby modlili się w intencji swoich braci. Proszę o odwagę serc dla prawodawców, by zmienili prawo” – czytamy w liście metropolity Chicago, kard. Francisa George’a. Hierarcha przypomniał również, iż brak spójnego prawa imigracyjnego jest przyczyną tragedii wielu rozłączonych rodzin.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.