We Lwowie odbyło się trzydniowe I Ukraińskie Forum Duszpasterstw Młodzieżowych i ich Liderów. Wzięli w nim udział przedstawiciele duszpasterstw i ruchów młodzieżowych działających na Ukrainie, tak w obrębie Kościoła rzymskokatolickiego, jak i greckokatolickiego.
Jak podkreślają uczestnicy forum, obok problemów typowych dla współczesnej młodzieży na całym świecie, takich jak relatywizm prawdy, indywidualizm, pogoń za rzeczami materialnymi, młodzi ludzie na Ukrainie muszą także zmierzyć się z problemem trwającej na wschodzie kraju wojny, oraz z coraz większą emigracją z Ukrainy, która doprowadza do wyludniania się parafii.
Mówi salezjanin, ks. Michał Wocial, zastępca przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży przy Rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy:
„Nie tak dawno duszpasterz młodzieży ze Lwowa, powiedział mi takie słowa: Wiesz, jest mi trudno przyjechać z przedstawicielem młodzieży na nasze spotkanie dlatego, że wszyscy powyżej 18 roku życia, których znam, są już w Polsce: albo na studiach, albo w pracy. Jeżeli więc ma to wpływ na takie miasto jak Lwów, to wyobraźmy sobie, że wpływa także na mniejsze miejscowości, gdzie migracja jest jeszcze większa. To oznacza, że w naszych parafiach młodzież 18+ jest rzadkim fenomenem”.
Jednym z owoców lwowskiego forum duszpasterstw młodzieżowych i ich liderów jest wypracowanie dokumentu, który wyrażałby stanowisko młodych katolików na Ukrainie. Zostanie on przekazany biskupom obu obrządków katolickich, z prośbą, aby zawieźli go na Synod Biskupów nt. młodzieży, jaki odbędzie się na Watykanie w październiku bieżącego roku.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.