Reklama

Internet: Szanse i zagrożenia

Internet - z którego korzysta już na świecie ok. 1,7 mld użytkowników - niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia - wskazywali w środę uczestnicy debaty o granicach wolności w sieci.

Reklama

Korzyści z internetu są oczywiste, to m.in.: dostęp do wiedzy i bieżących informacji, rozrywka - gry, filmy, muzyka i książki, kontakt z ludźmi - przez fora, grupy dyskusyjne, komunikatory i portale społecznościowe oraz szybkie usługi - np. bankowość i zakupy.

Lista zagrożeń płynących z korzystania z sieci, choć przez niektórych niedostrzegana, jest równie długa. Eksperci umieszczają na niej m.in. rozpowszechnianie nielegalnych treści i wrażliwych danych, cyberprzemoc, kradzież i modyfikację informacji, szpiegostwo gospodarcze, terroryzm elektroniczny oraz możliwość lokalizacji użytkowników i podsłuchiwania ich otoczenia.

"Wszyscy jesteśmy internautami. Trzeba rozmawiać o tym, co ważne - jak połączyć wolność oraz ściganie przestępstw. () Oszustwa, patologie i plagiaty to coś, z czym trzeba się zmierzyć" - wskazywał podczas debaty zorganizowanej w Warszawie Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. "Myślę, że jeśli ktoś chciałby całościowo uregulować działalność internetu to poniesie porażkę, ale należy wypracować precyzyjne narzędzia ścigania przestępczości w internecie, szczególnie tej dotyczącej patologii np. pedofilii" - przekonywał Stasiak w rozmowie z dziennikarzami.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski ocenił, że dynamiczny rozwój technologii rodzi zagrożenia dla podstawowych praw. "Ingerencja w sferę prywatną związana z gromadzeniem informacji przez władzę publiczną przybiera różne oblicza m.in. (...) niepokojącą skłonność do tworzenia bardzo wszechstronnych baz danych" - powiedział RPO. Przypomniał, że 5 lutego skierował do premiera wystąpienie ws. niedawnych inicjatyw rządu w zakresie aktywności obywateli w sieci.

Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji dr inż. Wacław Iszkowski przypominając, że internet w Polsce ma 18 lat, ocenił, że sieć jest jak osiemnastolatek. "Z wielu rzeczy potrafi korzystać, potrafi funkcjonować, ale często ma +zielono w głowie+ i nie wszystko ma jeszcze ukształtowane. Osiemnastolatek nie jest w pełni dojrzały, choć ma już prawo głosować i tak trzeba traktować internet - jako produkt nie w pełni dojrzały technicznie" - powiedział Iszkowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama