Internet - z którego korzysta już na świecie ok. 1,7 mld użytkowników - niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia - wskazywali w środę uczestnicy debaty o granicach wolności w sieci.
Korzyści z internetu są oczywiste, to m.in.: dostęp do wiedzy i bieżących informacji, rozrywka - gry, filmy, muzyka i książki, kontakt z ludźmi - przez fora, grupy dyskusyjne, komunikatory i portale społecznościowe oraz szybkie usługi - np. bankowość i zakupy.
Lista zagrożeń płynących z korzystania z sieci, choć przez niektórych niedostrzegana, jest równie długa. Eksperci umieszczają na niej m.in. rozpowszechnianie nielegalnych treści i wrażliwych danych, cyberprzemoc, kradzież i modyfikację informacji, szpiegostwo gospodarcze, terroryzm elektroniczny oraz możliwość lokalizacji użytkowników i podsłuchiwania ich otoczenia.
"Wszyscy jesteśmy internautami. Trzeba rozmawiać o tym, co ważne - jak połączyć wolność oraz ściganie przestępstw. () Oszustwa, patologie i plagiaty to coś, z czym trzeba się zmierzyć" - wskazywał podczas debaty zorganizowanej w Warszawie Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. "Myślę, że jeśli ktoś chciałby całościowo uregulować działalność internetu to poniesie porażkę, ale należy wypracować precyzyjne narzędzia ścigania przestępczości w internecie, szczególnie tej dotyczącej patologii np. pedofilii" - przekonywał Stasiak w rozmowie z dziennikarzami.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski ocenił, że dynamiczny rozwój technologii rodzi zagrożenia dla podstawowych praw. "Ingerencja w sferę prywatną związana z gromadzeniem informacji przez władzę publiczną przybiera różne oblicza m.in. (...) niepokojącą skłonność do tworzenia bardzo wszechstronnych baz danych" - powiedział RPO. Przypomniał, że 5 lutego skierował do premiera wystąpienie ws. niedawnych inicjatyw rządu w zakresie aktywności obywateli w sieci.
Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji dr inż. Wacław Iszkowski przypominając, że internet w Polsce ma 18 lat, ocenił, że sieć jest jak osiemnastolatek. "Z wielu rzeczy potrafi korzystać, potrafi funkcjonować, ale często ma +zielono w głowie+ i nie wszystko ma jeszcze ukształtowane. Osiemnastolatek nie jest w pełni dojrzały, choć ma już prawo głosować i tak trzeba traktować internet - jako produkt nie w pełni dojrzały technicznie" - powiedział Iszkowski.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.