USA: Episkopat o ustawie zdrowotnej

W odpowiedzi na podpisaną przez prezydenta Baracka Obamę 23 marca ustawę o służbie zdrowia, przewodniczący episkopatu amerykańskiego kard. Francis George wydał specjalne oświadczenie.

Wyraził w nim, z jednej strony, radość z tego, iż dzięki ustawie więcej niż dotąd Amerykanów zostanie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Z drugiej jednak strony hierarcha wyraził zaniepokojenie Kościoła amerykańskiego, jakie wzbudzają niektóre punkty ustawy.

„Zbyt długo w naszym kraju problem nowej ustawy o służbie zdrowia pozostawał nierozwiązany. Jako biskupi katoliccy wielokrotne dawaliśmy wyraz naszego wsparcia dla naprawienia tej luki. Choć ustawa w wielu punktach stanowi odpowiedź na podnoszone przez nas problemy, jednakże sprzeciwialiśmy się jej. Istnieją bowiem przekonywające dowody, iż przyczyni się ona do powiększenia roli rządu w finansowaniu instytucji dokonujących aborcji, jak również programów ubezpieczeniowych pokrywających jej koszta” – czytamy w oświadczeniu.

W dalszej części kard. Francis George stwierdził, że zadaniem biskupów i wszystkich wiernych będzie kontrolowanie Kongresu i administracji rządzącej podczas wdrażania ustawy w życie. Powiedział również, iż prawie na pewno konieczne będzie wprowadzenie nowego prawodawstwa naprawiającego braki i zaniedbania ustawy.

W wywiadzie udzielonym CNS w kilka minut po podpisaniu ustawy kardynał George przyznał, iż reforma służby zdrowia podzieliła Kościół amerykański. Stwierdził: „Jesteśmy tym zaniepokojeni. Biskupi jednak wiedzą, iż nie występują w imieniu każdego spośród sześćdziesięciu milionów katolików, ale w imieniu wiary. Ci, którzy ją podzielają, zgromadzą się wokół biskupów”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »