W odpowiedzi na podpisaną przez prezydenta Baracka Obamę 23 marca ustawę o służbie zdrowia, przewodniczący episkopatu amerykańskiego kard. Francis George wydał specjalne oświadczenie.
Wyraził w nim, z jednej strony, radość z tego, iż dzięki ustawie więcej niż dotąd Amerykanów zostanie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Z drugiej jednak strony hierarcha wyraził zaniepokojenie Kościoła amerykańskiego, jakie wzbudzają niektóre punkty ustawy.
„Zbyt długo w naszym kraju problem nowej ustawy o służbie zdrowia pozostawał nierozwiązany. Jako biskupi katoliccy wielokrotne dawaliśmy wyraz naszego wsparcia dla naprawienia tej luki. Choć ustawa w wielu punktach stanowi odpowiedź na podnoszone przez nas problemy, jednakże sprzeciwialiśmy się jej. Istnieją bowiem przekonywające dowody, iż przyczyni się ona do powiększenia roli rządu w finansowaniu instytucji dokonujących aborcji, jak również programów ubezpieczeniowych pokrywających jej koszta” – czytamy w oświadczeniu.
W dalszej części kard. Francis George stwierdził, że zadaniem biskupów i wszystkich wiernych będzie kontrolowanie Kongresu i administracji rządzącej podczas wdrażania ustawy w życie. Powiedział również, iż prawie na pewno konieczne będzie wprowadzenie nowego prawodawstwa naprawiającego braki i zaniedbania ustawy.
W wywiadzie udzielonym CNS w kilka minut po podpisaniu ustawy kardynał George przyznał, iż reforma służby zdrowia podzieliła Kościół amerykański. Stwierdził: „Jesteśmy tym zaniepokojeni. Biskupi jednak wiedzą, iż nie występują w imieniu każdego spośród sześćdziesięciu milionów katolików, ale w imieniu wiary. Ci, którzy ją podzielają, zgromadzą się wokół biskupów”.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.