Wirtualny spacer po Jasnej Górze w 3D

Jasna Góra teraz też mocno obecna w przestrzeni multimedialnej. Paulini odpowiadając na potrzeby czasu przygotowali wirtualny spacer w 3D. To okazja do poznania i odkrycia na nowo Sanktuarium, które jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale i pomnikiem historii. To szansa do pokazania wielkiego bogactwa duchowej kultury, która stanowi nasze dziedzictwo.

Przeor Jasnej Góry podkreśla, że dzięki zdjęciom w najwyższej jakości, bogatym opisom w różnych językach, zwiedzając wirtualnie Jasną Górę dotrzemy teraz również do miejsc zwykle niedostępnych dla pielgrzymów, zobaczymy detale, o których nie opowiadają przewodnicy, zachwycimy się unikatową architekturą i malarstwem, przeniesiemy się nawet w różne pory roku.

- Dzięki tej przestrzeni zobaczyć możemy także te miejsca życia klasztornego, które na co dzień, ze względu na charakter miejsca i życie wspólnoty, nie są dostępne dla pielgrzymów, jak biblioteka jasnogórska czy pauliński refektarz – powiedział o. Marian Waligóra.

Jasnogórski przeor dodał, że najważniejsze jest bezpośrednie spotkanie z Matką Bożą obecną w częstochowskim Wizerunku, ale w odkryciu tego może pomóc także wirtualna obecność. - Chodzi o to, żeby oglądając te zabytki czy odświeżając sobie pamięć o nich, zobaczyć jak wielka, jak wspaniała, jakim skarbem jest dla nas kultura duchowa tego miejsca, które w ten sposób chce promieniować na świat - zauważył o. Waligóra.

- To szansa dla tych, którzy znają Jasną Górę do lepszego poznania, ale i dla tych, którzy tego miejsca wcale nie znają - podkreśla jasnogórski przeor. Jego zdaniem wirtualna obecność, ze względu na młodych, jest konieczna, bo dla nich „Internet to jak przyjaciel, z którym się nie rozstają”.

O. Przeor zauważył, że „wirtualny spacer po Jasnej Górze to nowość jeśli chodzi o obecność Sanktuarium w taki sposób w przestrzeni multimedialnej, ale zwiedzanie przez Internet to od dawna praktykowane narzędzie, zwłaszcza w historycznych obiektach muzealnych, do których Jasna Góra też się zalicza”.

- Chcemy wejść poprzez to w przestrzeń duchową i pokazać skarby kultury duchowej naszego narodu - twierdzi paulin i zauważa, że ważne jest też ukazywanie kultury materialnej, bo choć pielgrzymi przybywają tu, by odświeżyć swoją wiarę i przylgnąć do Pana, to nagromadzone tu różne wota i pamiątki, a także rzeźby czy obrazy, to wielkie dziedzictwo, które także powinno zobaczyć wielu. - Chcemy pochwalić się pięknem tej chrześcijańskiej kultury – dodaje o. Waligóra.

Wśród walorów wirtualnego spaceru jasnogórski przeor wylicza również perspektywę z jakiej zabytki są pokazane. - To bardzo świeży, nowatorski sposób, zdjęcia ukazują tak wiele i tak różne szczegóły, że zdumiewa to nawet nas, mieszkańców klasztoru – twierdzi zakonnik. Dodaje, że „mając czas i bardzo dobrą jakość zdjęć, można wszystkie detale zobaczyć z bliska i dokonać analizy piękna, które stworzył człowiek na chwałę Bożą”.

Opisy klasztornych miejsc są nie tylko w różnych językach, ale i dla tych, którzy mają trudności np. z czytaniem małych liter, przygotowane także w wersji audio.

- Taki wirtualny spacer to jest coś, co może pozostać po nas dla przyszłych pokoleń, mamy nowe środki, nowe możliwości, musimy umieć je wykorzystać - dodaje o. Waligóra.

Wirtualna przestrzeń to wciąż wielki obszar do pokazywania piękna życia chrześcijańskiego. Prezentowane w niej jasnogórskie sanktuarium jest przedsionkiem w drodze na spotkanie z Bożą Rodzicielką.

Wirtualny spacer w 3D znajduje się na stronie: http://www.zdjecialotnicze.pl/wirutalnyspacer/JasnaGoraPL.html. Powstał z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację projektów pt. „Narodowe Perły Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego” .

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • xax
  23.11.2018 19:36
  Mimo tego że zdjęcia są wykonane bardzo dobrym aparatem to sama technika SPACERU jest jakby przestarzała :(. Nie wiem jak to jest zrobione ale interfejs jest NIEINTUICYJNY, sprawia sporo problemów z obsługą co szybko denerwuje i zniechęca do oglądania tego Pięknego i Klasztoru oraz na pewno nie ma nic wspólnego z 3D, to zwykłe zdjęcia panoramiczne 360 (:. Niestety ale ludzie, wchodzący tutaj szybko się męczą tą technologią :(. Jest to o tyle dziwne że w dzisiejszych czasach można zrobić naprawdę wspaniałe i realistyczne oraz prawdziwe wnętrza w trzech wymiarach! Proszę Ojców, niech przyjrzą się co naprawdę się obecnie podoba i spróbują jeszcze raz zrobić naprawdę zachwycający projekt! Poniżej zamieszczę link gdzie można obejrzeć prawdziwe wirtualne spacery 3D, które nie męczą oczu i rąk i pozwalają doświadczyć NORMALNEGO SPACERU! wirtualnyspac3r.pl/wirtualne-spacery-3D
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »