Papież Franciszek powiedział w czwartek podczas spotkania ekumenicznego w Światowej Radzie Kościołów w Genewie, że chrześcijanie są wiarygodni, jeśli słuchają wołania najsłabszych i "niewinnych ofiar" wykluczenia, ubóstwa i konfliktów.
W przemówieniu w Centrum Ekumenicznym obchodzącej 70-lecie działalności Światowej Rady Kościołów Franciszek oświadczył: "Wiarygodność Ewangelii jest poddawana próbie przez sposób, w jaki chrześcijanie reagują na wołanie tych, którzy w każdym zakątku ziemi niesprawiedliwie są ofiarami tragicznego narastania wykluczenia, które rodząc ubóstwo podsyca konflikty".
"Słabsi są coraz bardziej marginalizowani, pozbawieni chleba, pracy i przyszłości, podczas gdy bogatych jest coraz mniej i są coraz bogatsi. Czujmy się wzywani przez płacz tych, którzy cierpią i okazujmy współczucie" - apelował papież.
"Kościół Chrystusowy rośnie przez przyciąganie" - dodał. Zdaniem Franciszka siła tego przyciągania nie polega na "pomysłach, strategiach czy programach".
"Nie wierzy się w Jezusa Chrystusa poprzez pozyskiwanie poparcia, a Ludu Bożego nie można sprowadzić do rangi organizacji pozarządowej" - wskazywał papież. Wyjaśnił, że siła przyciągania polega na poznaniu Chrystusa.
"Nie bylibyśmy wierni powierzonej nam misji, gdybyśmy sprowadzili ten skarb do wartości czysto immanentnego humanizmu, dostosowanego do chwilowej mody. I bylibyśmy złymi stróżami, gdybyśmy tylko chcieli go zachować, grzebiąc go w ziemi z obawy, że zostaniemy sprowokowani wyzwaniami świata" - mówił Franciszek.
Zwracając się do przedstawicieli kościołów chrześcijańskich z całego świata wzywał: "To, czego potrzebujemy naprawdę, to nowy rozmach ewangelizacyjny".
"Jesteśmy wezwani, aby być ludem, który żyje i dzieli się radością Ewangelii"- podkreślał papież.
Zapewnił, że pragnął osobiście uczestniczyć w obchodach 70-lecia Światowej Rady Kościołów, by "potwierdzić zaangażowanie Kościoła katolickiego w sprawę ekumeniczną i zachęcać do współpracy z Kościołami członkowskimi oraz z partnerami ekumenicznymi".
Światowa Rada Kościołów to chrześcijańska organizacja ekumeniczna, skupiająca 350 protestanckich, anglikańskich i prawosławnych Kościołów ze 120 krajów, do których należy ponad pół miliarda wiernych.
Ostatnim punktem jednodniowej wizyty papieża w Genewie będzie msza, którą odprawi dla katolików ze Szwajcarii i Francji.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.