Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział w poniedziałek, że działania w celu zduszenia terroru i walka z terrorystami w Rosji będą dalej prowadzone bez wahań i do końca.
Na specjalnej naradzie zwołanej w związku z zamachami w moskiewskim metrze, w których zginęło w poniedziałek co najmniej 37 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, Miedwiediew zażądał od resortu spraw wewnętrznych i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wzmożenia kontroli.
"Jest oczywiste, że akty tego rodzaju są dobrze zaplanowane (...) i mają na celu wywołanie destabilizacji w państwie i społeczeństwie" - ocenił Miedwiediew.
Podkreślił, że trzeba z całą ostrością kontrolować sytuację, w razie potrzeby reagować, podejmować działania operacyjne, nie dopuszczając jednocześnie do naruszania praw obywateli. Miedwiediew zaznaczył, że działania tego rodzaju są znane na świecie, toteż powinien być jasny algorytm - co robić.
Apelując o zaostrzenie kontroli bezpieczeństwa w środkach transportu, Miedwiediew przyznał, że "zapobieganie aktom terroru jest sprawą trudną".
"To, co robiono dotychczas jest, jak widać, niewystarczające" - powiedział.
Zlecił rządowi zajęcie się udzieleniem pomocy rodzinom tych, którzy zginęli lub odnieśli obrażenia w następstwie poniedziałkowych zamachów.
Federalna Służba Bezpieczeństwa podejrzewa, że zamachy samobójcze na dwóch stacjach metra: Łubianka i Park Kultury przeprowadziły dwie kobiety, które - jak powiedział szef FSB Aleksandr Bortnikow - przypuszczalnie pochodziły z Północnego Kaukazu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.