Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun na prośbę prezydenta Pakistanu Asifa Alego Zardariego zgodził się we wtorek odłożyć do 15 kwietnia publikację raportu w sprawie zabójstwa byłej pakistańskiej premier, a prywatnie żony Zardariego, Benazir Bhutto.
Rzecznik ONZ Martin Nesirky poinformował o tej decyzji zaledwie trzy godziny przed zaplanowaną konferencją prasową, na której trzyosobowa komisja miała ogłosić wyniki swojego dochodzenia.
"Sekretarz generalny przystał na pilną prośbę prezydenta Pakistanu, aby opóźnić publikację raportu - oświadczył Nesirky. - Chodzi o to, aby pakistański rząd nie zobaczył raportu przed 15 kwietnia".
Rzecznik powiedział, że nie wie dlaczego Zardari o to poprosił. "Sekretarz generalny nie zaakceptowałby tej prośby, jeśli nie byłby przekonany, że istnieją ku temu ważne powody" - zapewnił Nesirky.
Bhutto została zamordowana 27 grudnia 2007 roku, kiedy opuszczała wiec wyborczy w mieście Rawalpindi. Ówczesny rząd, na którego czele stał prezydent Pervez Musharraf, odpowiedzialnością za zamach obarczył przywódcę talibskich rebeliantów z północy kraju Baitullaha Mehsuda. Podobnego zdania była amerykańska CIA.
Jednak Pakistańska Partia Ludowa, na której czele stała Bhutto uważała, że za zamachem stoi Musharraf albo jego sojusznicy i domagała się oenzetowskiego śledztwa. Komisja ONZ rozpoczęła dochodzenie w lipcu 2009 roku.
Rzecznik Nesirky podkreślił, że komisja poinformowała sekretarza generalnego ONZ, iż "wszystkie fakty i okoliczności zostały zbadane oraz że raport jest już gotowy i można go opublikować".
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.