List rektora Uniwersytetu Papieskiego

Prawda o Bogu i o człowieku bywa, na różne sposoby, ignorowana, odrzucana i atakowana - napisał w liście do wiernych rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Maciej Dyduch. List w Poniedziałek Wielkanocny jest odczytywany w kościołach archidiecezji krakowskiej.

"Można by przytoczyć wiele współczesnych przejawów atakowania Chrystusowej prawdy. Jest to między innymi powszechny chaos etyczny, inspirowany i głoszony w niektórych środowiskach, które usiłują zacierać granice między prawdą a fałszem, dobrem a złem, wolnością a zniewoleniem" - ocenił rektor

Według niego współcześni fałszywi prorocy, pseudodziałacze społeczni czy też aktywiści ze świata postchrześcijańskiej kultury, posuwają się jeszcze dalej i głoszą, iż nie ma obiektywnej prawdy - są tylko różnorodne opinie i każdy ma prawo do wyrażania swojej.

"Ten chaos etyczny, obecny w życiu społecznym i kulturalnym, pogłębia jeszcze bardziej ideologia 'śmierci Boga' . Ci, którzy głoszą, że 'Bóg umarł' usiłują nie tylko wmówić współczesnemu człowiekowi, że Boga nie ma, ale i promują ateistyczny model życia: żyj tak, jak gdyby Bóg nie istniał. W tym chaosie nie ma miejsca dla prawdy o człowieku, o jego godności, prawie do życia i wolności" - napisał ks. prof. Dyduch.

W kontekście tego zamętu - zaznaczył - niektórym ogólnoludzkim wartościom nadaje się fałszywą treść.

"Tolerancji, która jest poszanowaniem godności i wolności człowieka, przypisuje się inne znaczenie, traktując ją jako postawę usprawiedliwiającą zło, a nawet dającą mu uprzywilejowaną pozycję. Podobnie jest z rozumieniem postępu" - ocenił rektor uczelni.

Według niego dzisiaj, w niektórych środowiskach, postęp ocenia się według kryteriów zawierających trzy pytania: Czy jesteś za aborcją? Czy jesteś za eutanazją? Czy jesteś za legalizacją związków homoseksualnych.

"Aborcja, eutanazja, homoseksualizm są złem, grzechem, dlatego żaden trybunał, żaden sąd nie ma prawa tego usprawiedliwiać" - podkreślił rektor krakowskiej uczelni.

Ks. Dyduch przywołał postaci "wspaniałych głosicieli i obrońców wiary w trudnych czasach": ks. Jerzego Popiełuszkę, który zostanie beatyfikowany 6 czerwca i papieża Jana Pawła II.

W liście rektor prosi wiernych o wsparcie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W uczelni kształci się blisko 3,5 tysiąca studentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Czwartek
dzień
11°C Czwartek
wieczór
10°C Piątek
noc
7°C Piątek
rano
wiecej »