Prawda o Bogu i o człowieku bywa, na różne sposoby, ignorowana, odrzucana i atakowana - napisał w liście do wiernych rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Maciej Dyduch. List w Poniedziałek Wielkanocny jest odczytywany w kościołach archidiecezji krakowskiej.
"Można by przytoczyć wiele współczesnych przejawów atakowania Chrystusowej prawdy. Jest to między innymi powszechny chaos etyczny, inspirowany i głoszony w niektórych środowiskach, które usiłują zacierać granice między prawdą a fałszem, dobrem a złem, wolnością a zniewoleniem" - ocenił rektor
Według niego współcześni fałszywi prorocy, pseudodziałacze społeczni czy też aktywiści ze świata postchrześcijańskiej kultury, posuwają się jeszcze dalej i głoszą, iż nie ma obiektywnej prawdy - są tylko różnorodne opinie i każdy ma prawo do wyrażania swojej.
"Ten chaos etyczny, obecny w życiu społecznym i kulturalnym, pogłębia jeszcze bardziej ideologia 'śmierci Boga' . Ci, którzy głoszą, że 'Bóg umarł' usiłują nie tylko wmówić współczesnemu człowiekowi, że Boga nie ma, ale i promują ateistyczny model życia: żyj tak, jak gdyby Bóg nie istniał. W tym chaosie nie ma miejsca dla prawdy o człowieku, o jego godności, prawie do życia i wolności" - napisał ks. prof. Dyduch.
W kontekście tego zamętu - zaznaczył - niektórym ogólnoludzkim wartościom nadaje się fałszywą treść.
"Tolerancji, która jest poszanowaniem godności i wolności człowieka, przypisuje się inne znaczenie, traktując ją jako postawę usprawiedliwiającą zło, a nawet dającą mu uprzywilejowaną pozycję. Podobnie jest z rozumieniem postępu" - ocenił rektor uczelni.
Według niego dzisiaj, w niektórych środowiskach, postęp ocenia się według kryteriów zawierających trzy pytania: Czy jesteś za aborcją? Czy jesteś za eutanazją? Czy jesteś za legalizacją związków homoseksualnych.
"Aborcja, eutanazja, homoseksualizm są złem, grzechem, dlatego żaden trybunał, żaden sąd nie ma prawa tego usprawiedliwiać" - podkreślił rektor krakowskiej uczelni.
Ks. Dyduch przywołał postaci "wspaniałych głosicieli i obrońców wiary w trudnych czasach": ks. Jerzego Popiełuszkę, który zostanie beatyfikowany 6 czerwca i papieża Jana Pawła II.
W liście rektor prosi wiernych o wsparcie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W uczelni kształci się blisko 3,5 tysiąca studentów.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.