Antychrześcijanizm

Jest jak bożek. Ma wiele twarzy. Ale jeden cel. Zgasić na świecie nadzieję zmartwychwstania.

Święta racja. Mowa o tym, co powiedział  przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, arcybiskup Genui, kardynał Angelo Bagnasco. Stwierdził on niedawno, że istnieje dziś w Europie antychrześcijański reżim, który pod pretekstem nie urażania wrażliwości inaczej wierzących i inaczej myślących próbuje stworzyć ujednolicony u podstaw model życia, odrzucający to co uznawały i szanowały różne tradycje; reżim, który swoje pomysły wprowadza także przez zmianę znaczenia słów i pojęć. Tak, to prawda. Istnieje takie coś (nie wiem czy reżim), co wszystkimi możliwymi sposobami próbuje chrześcijaństwo zepchnąć na margines i zamknąć w muzeum. Przejawów tych antychrześcijańskich działań jest więcej, niż zazwyczaj sobie uświadamiamy. Bo do wielu z nich my, wierzący, już przywykliśmy i traktujemy je jak normalność. A czasem –  o zgrozo –  nawet im przyklaskujemy.

Ot, dość często pojawia się w przestrzeni publicznej teza, że wiara jest sprawą prywatną, a swoich religijnych przekonań nikt nie powinien wnosić w szeroko rozumiane życie społeczne, bo przecież każdy ma prawo do własnych przekonań. Przyklaskuje jej niejeden katolik. A przecież teza ta jest sama w sobie sprzeczna. Skoro każdy ma prawo do własnych przekonań, to wierzący w Chrystusa też, prawda? Dlaczego oni jedni mają mieć „przekonania podwójne”, inne na użytek prywatny, inne na użytek publiczny? Dlaczego oni jedni nie mogą wnosić swoich przekonań w życie publiczne,skoro mogą to robić wrogowie chrześcijan, a często ze zrozumieniem traktuje się sytuacje, gdy robią to wyznawcy innych religii?

Inną metodą uderzania w wierzących jest tworzenie różnych „czarnych legend”. Chrześcijanin ma się wstydzić, że należy do rzekomo zbrodniczej ferajny. To, co dobre oczywiście się przemilcza. Akcentuje się zło, choćby doszło do niego wieki temu i choćby sprawy nie były tak oczywiste, jak się w takiej karykaturalnej narracji pokazuje. Na przykład mówiąc o nieprawości inkwizycji zapomina się, że i dziś sądy każdego kraju wydają wyroki skazujące wobec ludzi poważnie godzących w istniejący porządek społeczny – morderców, rabusiów, a nawet tych, którzy oszukują przy podatkach. Więcej, przeciw tym najbardziej niebezpiecznym, a będących poza zasięgiem jurysdykcji danego kraju organizuje się swoiste krucjaty. Ot, bombardując kraje, w których się ukrywają. A przecież średniowieczni heretycy nie ograniczali się do teorii, prawda? Na przykład głosząc potrzebę ubóstwa potrafili obrabować i zamordować tych, których uważali za bogatych. Mówiąc o skazywaniu za herezję trzeba i to widzieć. Po prostu trzeba pamiętać o tym, na co zwracają uwagę znawcy: owszem, mogły zdarzać się nadużycia, zwłaszcza w przypadku osławionej inkwizycji hiszpańskiej, ale generalnie wyroki wydawane przez inkwizytorów były sprawiedliwe. Wiele procesów kończyło się zresztą uniewinnieniem. Istnieje na ten temat sporo rzetelnych prac, ale prawda „antychrześcijan” nie interesuje.

Takich przykładów można podać więcej. Mówi się też np. o nieprawościach związanych z wyprawami krzyżowymi nie zauważając, że były odpowiedzią na utrudnienia, szykany i prześladowania, jakich doznawali chrześcijanie w Ziemi Świętej, a w szerzej perspektywie także odpowiedzią na militarną ekspansję islamu. Głosi się tezę, że u podstaw wszystkich wojen leży religia przemilczając, że przeczą temu choćby dwie największe wojny XX wieku. Inną miarę stosuje się do śmierci chrześcijan, inną do śmierci ich wrogów. Jeśli w rozruchach, rewolucjach i wskutek działań porewolucyjnych reżimów ginęli chrześcijanie,  traktuje się to jako przejaw dziejowej sprawiedliwości. Należało się im. Ale gdy udało się im obronić, a potem ukarać winnych różnych zbrodni – sami stają się w tych legendach mordercami. I tak dalej, i tak dalej....

Tezy takie głoszą z różnych przyczyn niechętne chrześcijaństwu intelektualne elity. Powtarzają je – pewnie często chcąc zagłuszyć wyrzuty sumienia – wielcy tego świata. Ulegają im i wierzący, dystansując się od własnego Kościoła, jakby był on siedliskiem bandytów. Oczywiście nie brakowało i nie brakuje wśród chrześcijan wszelakich nieprawości, ale... Ujmę to tak: jeszcze nie spotkałem ateisty, który biłby się w piersi za grzechy podobnie jak on myślących. Komunista we Włoszech czy Francji też pewnie nie czuje się odpowiedzialny za grzechy Lenina, Stalina, Ceausescu czy Pol Pota. Nawet kibica tej czy owej drużyny normalni ludzie nie obarczają odpowiedzialnością za wybryki innych kibiców. Dlaczego chrześcijanina obarcza się winą za grzechy, które popełnił ktoś inny? Grzechy, które popełnił jakiś chrześcijanin wbrew nauce swojego Kościoła?

To smutne. To bolesne. Ale w sumie nic w tym nadzwyczajnego. Tak w dwutysiącletniej historii chrześcijaństwa bywało często. Zapowiedział to swoim uczniom już sam Jezus, gdy mówił, że z powodu Jego imienia Jego uczniowie będą „w nienawiści u wszystkich” (Mt 10,22). Można się na tę niesprawiedliwość oburzać, można próbować z tym walczyć, ale najpewniej niewiele to da. Lepiej, nie zaniedbując oczywiście prób prostowania takiej zakłamanej narracji, jak pierwsi chrześcijanie, ucieszyć się, że staliśmy się godnymi dla Chrystusa trochę pocierpieć i z miłością do Niego to przyjąć.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Hammurabi
  15.08.2018 10:45
  Temat jest tak węzłowy [ gratuluję Redakcji odwagi ] że nieunikniona jest wielowątkowość , proponuję rozważenie porządku myślowego .

  A/ ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy , wrogowie ? zawsze był problem w tym : dlaczego kościół jest takie słaby , że daje niewielki odpór ? moim zdaniem to problem braku przywództwa , ja...nie widzę męża stanu w kościele , szanuję Pana Redaktora ale ...to powinno wyjść od papieża , prymasa , to tak jakby naprawa armii zajmował się sierżant ,nie generał [ za całym szacunkiem dla Autora ]
  No tak , ale mogę się mylić , kto ma inne rozwiązanie ?

  B/Wyjścia są dwa : Można biadolić albo pomyśleć o kontr posunięciach ,w stosunku do zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej polityki antykościelnej , czy ktoś ma lepszą propozycję ?
  Mogę się mylić ,no to niech ktoś zgodnie z zasadami metodologii wskaże lepsze rozwiązanie .

  PORZĄDEK MYSLI TO PORZADEK CZYNÓW , to co chciałem wyrazić , inaczej może być wiele wypowiedzi nie związanych , z braku opracowań pewnie polemicznych i ...nic z tego nie wyniknie, może zacznijmy , proponuję od punktu A.

 • agnostos
  16.08.2018 08:12
  Panie Macura, jest Pan na etapie ujawniania "błędów i wypaczeń". Pedofilia, inkwizycja, noc św. Bartłomieja to oczywiście zło, ale przecież inni też nie przeprosili, np. komuniści za Lenina i czy Stalina. Ktoś, kto czyni dobro jest atakowany? Dlaczego? Może jednak jest jakaś przyczyna antychrześcijańskich nastrojów i czy to tylko "intelektualne elity" jak to Pan określa przeciwników, nie lubią Kościoła? Nie sadzi Pan, że przyjdzie dopiero czas na krytykę tych przywódców KK, którzy zaniedbali rozprzestrzeniania się pedofilii, a mogli, nie zakazali upolityczniania się lokalnych kościołów, a powinni biskupom przypominać o ich misji. Niech więc Pan nie mąci o dawnej inkwizycji, tylko wyliczy współczesne grzechy, poda współczesne statystyki i przypomni zasady funkcjonowania KK w współczesnym państwie demokratycznym, pluralistycznym. Nawet konkordat to wskazuje...
 • jwilczek
  16.08.2018 09:40
  "Wszelkie grzechy chrześcijan popełnione w ciągu wieków nie biorą się z ich wiary w niebo , ale z tego ,że niedostatecznie w nie uwierzyli " . (Joseph Ratzinger)
 • zapytanie
  17.08.2018 11:10
  Co to za nazwa "antychrześcijanizm"? A istnieje "chrześcijanizm"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -3°C Poniedziałek
  noc
  -4°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »