Z okazji 20-lecia wznowienia działalności Caritas w Polsce Episkopat przygotował komunikat, który będzie odczytywany w kościołach 11 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto patronalne Caritas. Biskupi dziękują w nim wszystkim wolontariuszom i pracownikom Caritas, a także darczyńcom i wspierającym inicjatywy charytatywne podejmowane przez tę instytucję.
„Biskupi Polscy życzą pracownikom i wolontariuszom Caritas błogosławieństwa Bożego w wypełnianiu przykazania miłości i zachęcają wszystkich wiernych do włączania się w misję charytatywną Kościoła” – czytamy w jubileuszowym komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.
Biskupi przypominają, że „działalność charytatywna, obok misji nauczania i uświęcania, należy do istotnych zadań Kościoła, każdej diecezji i parafii”. Dziękują wszystkim zaangażowanym w dzieła miłosierdzia. Ich codzienną, samarytańską służbę ubogim i cierpiącym nazywają znakiem wierności Ewangelii miłosierdzia, którą przyniósł i wypełnił sam Chrystus oraz drogą wzrastania w świętości”. Dostrzegają też wsparcie finansowe, którego udzielają tak osoby indywidualne, jak i instytucje. Szczególnie dziękują za hojne odpowiedzi społeczeństwa na apele o pomoc na rzecz poszkodowanych przez klęski żywiołowe i w konfliktach zbrojnych.
W niedzielę 11 kwietnia odbędą się diecezjalne obchody święta patronalnego Caritas. Wieloletnią tradycją są spotkania modlitewne, formacyjne i imprezy, które organizują Caritas parafialne i diecezjalne. Z kolei 24 kwietnia pracownicy i wolontariusze z całej Polski będą pielgrzymować do krakowskich Łagiewnik. Główne obchody dwudziestolecia wznowionej działalności Caritas odbędą się w Warszawie 21 maja. Wówczas uhonorowane zostaną osoby najbardziej zaangażowane w niesienie pomocy bliźnim. Patronat nad uroczystościami objęli prezydent Lech Kaczyński i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Decyzję o wznowieniu działalności Caritas Polska Episkopat podjął 10 października 1990 r. Instytucjonalna działalność charytatywna Kościoła katolickiego w Polsce została administracyjnie zlikwidowana przez władze komunistyczne po II wojnie światowej. Obecnie w Polsce istnieją 44 Caritas diecezjalne, których pracownicy i wolontariusze pełnią posługę wobec najuboższych. Parafialne Zespoły Caritas działają w czterech tysiącach ośmiuset ośrodkach duszpasterskich w Polsce. 46 tysięcy wolontariuszy organizuje pomoc dla dzieci i dorosłych, opiekuje się chorymi, osobami niepełnosprawnymi i niedołężnymi. Od piętnastu lat w całej Polsce działają Szkolne Koła Caritas, zrzeszające 44 tysiące dzieci i młodzieży.
Caritas Polska udziela pomocy doraźnej i długofalowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom w Polsce oraz ofiarom wojen i kataklizmów poza jej granicami. Caritas utworzyła i tworzy profesjonalne placówki opiekuńczo-wychowawcze: Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, Domy Samotnej Matki, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, kuchnie dla ubogich, świetlice, itp. Dotąd przygotowała i wdrożyła wiele programów pomocy mających zasięg krajowy (wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Kromka Chleba, Program Skrzydła) i zagraniczny (Adopcja na odległość). Nadzór nad organizacją pełni Konferencja Episkopatu Polski.
Na kolejnej stronie pełna treść Komunikatu.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.