Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pierwszego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego odbędzie się 11 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Starania o budowę tego typu placówki trwały od kilku lat. Przedstawiciele Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które dwa lata temu otrzymało od magistratu zabytkową willę po dawnym przedszkolu, planują dobudować do niej nowy pawilon dla dwudziestu pacjentów oraz kaplicę.
Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, jest przekonana, że przedsięwzięcie jest bardzo potrzebne. „Każdy z nas może się spodziewać, że kiedyś takiej pomocy będzie potrzebował. Coraz więcej osób choruje na nowotwory, a w szpitale są przepełnione. Mam nadzieję, że znajdą się kolejni darczyńcy, którzy będą wspierać to dzieło” – podkreśla.
Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, która odbędzie się przy kościele księży salwatorianów pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej, poprzedzi Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp. Tadeusza Rakoczego. Modlić się będzie także zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Paweł Anweiler.
Koszt budowy hospicjum to 6,5 mln złotych. Dotąd stowarzyszeniu udało się zebrać 2,5 mln. To dzięki pracy wolontariuszy, którzy rozprowadzają cegiełki w kościołach, organizują koncerty charytatywne, szukają sponsorów, darczyńców oraz współpracują z bielskimi szkołami w ramach akcji Pola Nadziei. Od dwóch lat również podatnicy mogą przekazać na ten cel 1 proc. podatku.
Budowa Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej została zainicjowana sześć lat temu przez utworzone wówczas Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów.
Planowane prace obejmują gruntowną modernizację i przebudowę willi, w której mieścić się będzie część administracyjna, oraz budowę od podstaw pawilonu hospicyjnego. Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne chce także wyposażyć ośrodek w sprzęt specjalistyczny.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.