Jerozolima: kurs formacji biblijno-teologicznej

W Jerozolimie zakończył się 36. kurs formacji biblijno-teologicznej zorganizowany przez Franciszkańskie Studium Biblijne i Archeologiczne.

Cykl konferencji był odpowiedzią na papieską zachęte do refleksji nad hasłem trwającego Roku Kapłańskiego: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Trzydniowa sesja naukowa z udziałem księży, osób konsekrowanych oraz świeckich była ważnym etapem celebracji Roku Kapłańskiego w Ziemi Świętej.

W pierwszym dniu uczestnicy sympozjum podjęli refleksję na temat „Chrystusa odwiecznego Kapłana”, który jest fundamentem realizacji podwójnego powołania do kapłaństwa powszechnego oraz ministerialnego. Przypominając postać św. Jana Marii Vianneya, patrona Roku Kapłańskiego, jeden z prelegentów podkreślił walory, jakie ma do zaoferowania współczesnemu Kościołowi święty Proboszcz z Ars.

Drugi dzień został poświęcony medytacji tekstów Nowego Testamentu, ukazujących mężczyzn i kobiet, którzy aktywnie współpracowali ze św. Pawłem w głoszeniu Ewangelii, oraz roli Pisma Świętego w formacji każdego kapłana. Ważną kwestią dla tutejszej wspólnoty było przedstawienie roli kapłana w dialogu ekumenicznym.

W ostatnim dniu prelegenci przybliżyli tożsamość i rolę nowych ruchów kościelnych oraz nieprzemijające napomnienie św. Franciszek z Asyżu: „Bracia kapłani, pamiętajcie o waszej godności”.

Spotkania w auli zostały ubogacone wizytami w jerozolimskich sanktuariach i w klasztorach należących do innych Kościołów. Uczestnicy sympozjum z archeologiem o. Eugenio Alliatą OFM odwiedzili greckoprawosławny kościół Krzyża Świętego, ormiańską katedrę św. Jakuba oraz rosyjskoprawosławny monaster Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  wiecej »