PK: Wniosek do TK dotyczący zawieszenia niektórych przepisów ustawy o SN

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN - poinformowała w czwartkowym komunikacie Prokuratura Krajowa.

Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Pytania zostały zadane na tle rozpoznawanej przez SN sprawy, która "dotyczyła obowiązku opłacania składek ubezpieczeń społecznych w sytuacji kiedy Polak ma firmę w Czechach albo na Słowacji". W powiększonym składzie orzekającym znalazł się jeden sędzia, który przekroczył już 65 rok życia i co do którego trwa procedura związana z przeniesieniem go w stan spoczynku lub ewentualnym umożliwianiem mu dalszego orzekania.

Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski mówił wtedy, że "na tle kwestii, związanej z możliwością orzekania przez tego sędziego, SN zadał pytania Trybunałowi Sprawiedliwości UE". Jak dodawał, SN jednocześnie zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

"Stojąc na straży konstytucji i całokształtu porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, Prokurator Generalny wystąpił do TK z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z konstytucją treści normatywnych, wydobytych przez powiększony skład SN z art. 755 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego oraz z art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - poinformowano w czwartkowym komunikacie PK. Jak dodano "polskiemu porządkowi prawnemu w ogóle nie jest znana instytucja zawieszenia stosowania przepisów obowiązujących ustaw". 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • JERZ.
  23.08.2018 19:46
  Idąc tym tokiem rozumowania, to żadnego sędziego praktycznie nigdy nie można by przenieść w stan spoczynku, jakikolwiek wiek emerytalny ustawodawca by wyznaczył - bo sędziowie zawsze są w trakcie jakiegoś orzekania... A co by było, gdyby wspomnianemu przez SN sędziemu (będącemu w składzie orzekającym) nie daj Boże się zmarło - to też niestety uniemożliwiło by mu dalsze orzekanie...
 • Katolik k
  23.08.2018 19:53
  Nierozumiem po co Ziobro zwraca sie do TK skoro rzadzacy i tak konstytucji nie przestrzegaja ani swoich uroczystych przysiag nie zamierzaja dotrzymywac.Po co te kpiny?To naprawde jest zenujace widowisko i poniza narod,ktory takich ludzi wybral.Slowo przestalo byc slowem a przysiega stala sie ponurym zartem a juz obrzydliwe jest to,ze nazywaja to "wartosciami chrzescjanskimi".Od kiedy to klamstwo i krzywoprzysiestwo jest "wartoscia chrzescjanska"?
 • Stefan1
  23.08.2018 21:35
  Ziobro popełnił pomyłkę. Jako magister słabego kierunku prawa z UJ nie zna wszelkich zasad prawa jakim posługuje się SN. Zresztą jak ma go znać nie stworzywszy w życiu żadnej rozprawy na tematy karne umieszczone w biuletynach prawniczych.
 • MRVN
  24.08.2018 10:41
  To dość zabawne, że Prokurator Generalny kieruje zapytanie/sugestię, że SN nie ma podstawy prawnej do swego działania do Trybunału Konstytucyjnego, w którym do orzekania dopuszczono trzy osoby powołane bez podstawy prawnej (brak wakującego stanowiska) powołując się na ogłoszenie (uchwałę) Sejmu o nieważności innej uchwały sejmu - do którego to ogłoszenia Sejm nie miał podstawy prawnej - o czym stwierdził w orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny. Orzeczeniu, które - bez podstawy prawnej - zostało zignorowane przez Sejm i Radę Ministrów ze względu na to, że - bez podstawy prawnej - pani poseł Beata Kempa zdecydowała o nie publikowaniu tego ważnego wyroku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  wiecej »