Papież: Życie jest cenne; nie jest łatwe, czasem bolesne, ale jest cenne

Papież Franciszek przestrzegał podczas środowej audiencji generalnej przed "fałszywym odpoczynkiem" polegającym na ucieczce od rzeczywistości. Człowiek nigdy nie odpoczywał tak dużo, jak dzisiaj, ale i nigdy nie doświadczył tyle pustki, co obecnie - dodał.

W rozważaniach na temat przykazania o dniu odpoczynku papież mówił, że nie jest łatwo wypoczywać, bo - jak stwierdził - "jest odpoczynek fałszywy i odpoczynek prawdziwy".

Mówiąc o fałszywym odpoczynku, Franciszek ocenił, że "dzisiejsze społeczeństwo jest spragnione rozrywek i wakacji". "Przemysł rozrywki kwitnie, a reklama przedstawia idealny świat jako wielki park rozrywki, gdzie wszyscy się bawią. Punktem ciężkości w dominującej obecnie koncepcji życia nie jest aktywność i zaangażowanie, ale ucieczka" - podkreślił papież.

"Zarabia się by się rozerwać, mieć satysfakcję" - dodał.

Jak mówił Franciszek, "modelowym obrazem jest osoba sukcesu, która może sobie pozwolić na wiele różnych przyjemności". "Ale ta mentalność sprawia, że popada się w niezadowolenie z życia znieczulonego rozrywką, które nie jest odpoczynkiem, ale wyobcowaniem i ucieczką od rzeczywistości. Człowiek nigdy nie odpoczywał tak dużo jak dzisiaj, ale jednak nigdy nie doświadczył tyle pustki, co dzisiaj" - stwierdził papież.

Wyraził przekonanie, że możliwość rozrywki, podróżowania czy rejsów wycieczkowych nie zapewnia pełni serca i nie pozwala odpocząć. Franciszek zaznaczył, że Dekalog rzuca inne światło na to, czym jest odpoczynek. Jak wyjaśnił, jest to czas "kontemplacji, wielbienia, a nie ucieczki od rzeczywistości".

"To czas, aby spojrzeć na rzeczywistość i powiedzieć: +jakie piękne jest życie+. Odpoczynkowi jako ucieczce od rzeczywistości Dekalog przeciwstawia odpoczynek jako błogosławieństwo rzeczywistości" - powiedział.

Papież przypomniał też, że dla chrześcijan punkt kulminacyjny niedzieli stanowi msza święta. Niedziela jest dniem, by podziękować za życie, za miłosierdzie Boga - podkreślił.

Zdaniem Franciszka wiele osób mających różne możliwości rozrywki nie jest pogodzonych z życiem, a niedziela to dzień, by "pogodzić się z życiem, mówiąc: «życie jest cenne; nie jest łatwe, czasem bolesne, ale jest cenne»".

Zwracając się do Polaków, papież pozdrowił dzieci i młodzież, a także ich rodziców i wychowawców z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

"Niech będzie on dla was czasem zdobywania wiedzy, mądrości i życiowego doświadczenia. Pamiętajcie o codziennej modlitwie i o udziale w mszy świętej w każdą niedzielę. Niech Matka Boża, której urodziny będziemy obchodzili w Jej święto przypadające w sobotę, pomaga wam wszystkim we wzrastaniu do świętości" - powiedział Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • kj
  05.09.2018 12:42
  A ludzie krzyczeli znowu "Vigano! Vigano!"?
 • AM
  05.09.2018 14:16
  Za każdym razem w nagłówku dajecie taki cytat z Papieża, że mam wrażenie, że to drugi Paulo Coelho. Same "złote myśli", które są oczywiste i nie wnoszą nic nowego. Chyba można wybrać coś mądrzejszego?
 • teodor k.
  05.09.2018 14:55
  Nigdy tyle nie wypoczywaliśmy??? A nam się mówi że nigdy tyle nie pracowaliśmy co teraz. Ilu dzisiaj może sobie pozwolić by o 14 czy 15-tej wdziać kapotę i pożegnać szefa i robotę? A w domu zjeść obiad, zająć się dziećmi czy ogródkiem, zrobić budę dla psa czy przeczytać książkę? A tak jeszcze za naszej pamięci było. Zaś nasi pradziadowie, na syberyjskiej katordze zesłani, mieli np. prykaz pokazać się dwa razy w tygodniu na parę godzin w najbliższej kopalni złota czy diamentów... Ci to mieli dobrze. A co pozostaje dzisiejszym korposzczurom, niż po wyrwaniu się późnym wieczorkiem ze szczurzego kołowrotka, po wykonaniu gigantycznej a tak naprawdę nikomu niepotrzebnej pracy, zamiast upajać się pięknem i wartością życia, woleliby o nim zapomnieć?
 • hapi pipel
  05.09.2018 17:05
  Podsumowując. Żyje się ciężko, a potem się umiera. To ta przyjemniejsza część, bo potem już tylko piekło i piekło. Doceńmy to co teraz mamy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  5°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  wiecej »