Reklama

Przymusowe wakacje

Blisko 40 tysięcy turystów oczekuje w Hurghadzie na odlot z Egiptu do Europy. Polacy, którzy utknęli w Luksorze zorganizowali sobie kasę pożyczkową.

Reklama

"Jeśli nic się nie zmieni, czekających turystów będzie jeszcze więcej, bo kończą się turnusy w Sharm el Sheikh" - zapowiada w rozmowie z PAP Maged El-Sayed, menadżer jednego z biur podroży.

Po zamknięciu lotnisk w Europie pod koniec ubiegłego tygodnia turyści i biznesmeni przebywający w Egipcie znaleźli się w pułapce: kiedy i jak powrócić z wymarzonego urlopu do domu to główny temat ich rozmów. Na razie nie koczują jeszcze na lotnisku w Hurghadzie, ale w hotelach pozostały już tylko pojedyncze wolne pokoje.

W hotelu Isis Pyramisa w Luksorze przebywa blisko 100-osobowa grupa polskich uczestników rejsu po Nilu. Koszty pobytu w hotelu pokrywa organizator wyjazdu. To plus. Minus to kończące się już urlopy i ... gotówka przeznaczona na wyjazd. Polacy uruchomili własną kasę pożyczkową: wpłacają do niej ci, którzy mają jeszcze pieniądze, a pożyczają ci, którym już się one kończą.

Zamknięte niebo nad Europą to straty również dla egipskich przewoźników i biur podróży. "Nocleg dla jednej osoby, która nie może powrócić do kraju, to ok. 40-50 dolarów za dobę" - mówi Maged El-Sayed z Exim Poland. Jego biuro musi zapewnić kilkaset takich noclegów.

Sytuacja jest patowa: grupy, które kończą pobyt w Egipcie nie mogę odlecieć, grupy, które miały rozpocząć wakacje - nie przylatują.

Tracą też egipscy przewoźnicy, gdyż nawet, jeśli uda się wylecieć z Egiptu, to samolot wraca pusty. We wtorek egipski przewoźnik Air Cairo podjął próbę lotu do Bratysławy. Na pokładzie jest też kilkuosobowa grupa Polaków, którzy już w ubiegłym tygodniu powinni wrócić do kraju z rejsu po Nilu.

Przyjmuje też Praga i Brno, ale sytuacja - jak ja określają Egipcjanie - jest "dynamiczna": dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, gdy lotniska te ponownie odmówią przyjmowania samolotów.

"To co się dzieje trudno porównać do kryzysu z 1997 roku, gdy po zamachach na obywateli obcych krajów załamał się przemysł turystyczny w Egipcie, ale i tak straty sięgną kilkuset tysięcy dolarów" - przewiduje Maged El-Sayed.

Na razie w Hurghadzie i Luksorze, gdzie też przebywają turyści oczekujący na wylot, najwięcej zarabiają hotelarze, restauratorzy i sprzedawcy napojów. Temperatura w cieniu przekracza 40 stopni.

Samo utrzymanie w Egipcie nie jest bardzo drogie: woda mineralna to 1-2 funty (1 funt to 50 groszy). Fuel, popularne egipskie danie lub ryż z warzywami to około 5-7 funtów. Paczka papierosów - 10 funtów.

W gorszej sytuacji od Polaków jest przebywająca w luksorskim hotelu grupa Francuzów. Skończyły im się wakacje, a teraz kończy się gotówka. Do każdej dodatkowej doby pobytu muszą dopłacać 55 euro. Zazdroszczą Polakom lepszej opieki i organizacji ich wakacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama