Kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła żądanie desygnowanej minister ds. socjalnych w rządzie Dolnej Saksonii, Aygül Özkan, aby w klasach szkół publicznych nie umieszczać krzyży. Niemiecka minister pochodzenia tureckiego jest muzułmanką i politykiem CDU.
Merkel podziela opinię Marii Böhmer (również z CDU), pełnomocnika ds. migracji w niemieckim Bundestagu. Na falach Deutschlandfunk stwierdziła ona 26 kwietnia, że „krzyże są wyrazem wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej w Niemczech”. Oświadczyła jednocześnie, że ta różnica poglądów nie wpływa na objęcie urzędu przez nową panią minister.
Pierwsza niemiecka minister tureckiego pochodzenia, 38-letnia Özkan, która jutro obejmie urząd ministra ds. socjalnych, opowiedziała się przeciwko symbolom religijnym, a tym samym za zakazem krzyży w szkołach publicznych. „W szkołach nie powinno być symboli chrześcijańskich” - powiedziała polityk w rozmowie z tygodnikiem „Fokus”. Dodała, że również islamskie chusty „są niepożądane w klasach szkolnych”. Szkoła powinna być miejscem neutralnym, a dziecko musi mieć możność decydowania samemu o tym, jaką religię wybierze. Podkreśliła jednocześnie, że nie dotyczy to szkół będących w gestii Kościołów.
Pytana o opinię w budzącej również kontrowersje sprawie budowy nowych meczetów w Niemczech desygnowana minister poradziła muzułmanom, aby szukali dialogu z mieszkańcami jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Ludzie bowiem muszą zostać przekonani, że meczet jest taką samą świątynią jak kościół i nie jest zagrożeniem. „Jeśli to będzie jasne, nie będzie burzy protestów” - stwierdziła Özkan. To jednak wcale nie stonowało fali protestów przeciwko jej stanowisku w sprawie krzyży.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.