Nie tylko szarlotka i sprzątanie

O roli kobiety we współczesnym Kościele i społeczeństwie dyskutowały uczestniczki spotkania zorganizowanego przez Instytut Tertio Millennio.

Temat spotkania, które odbyło się w ramach cyklu "Kraków czyta Jana Pawła II", został zainspirowany dwiema rocznicami - 30. rocznicą ogłoszenia listu apostolskiego Jana Pawła II "Mulieris Dignitatem" (O godności i powołaniu kobiety) i 100. rocznicą przyznania kobietom biernych i czynnych praw wyborczych. Dyskusję, podzieloną na trzy bloki, prowadził ks. dr hab. Marcin Godawa.

W części poświęconej roli kobiety w Kościele głos zabrały psycholog i dr filozofii Justyna Melonowska oraz dr teologii Elżbieta Wiater. Ta ostatnia przypomniała, że Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, iż w początku objawienia w Nowym Testamencie stoi "fiat" Maryi.

- Kobieta jest pierwszą osobą, która doświadcza tej tajemnicy - podkreślała prelegentka. Jej zdaniem, Maryja odgrywa ważną rolę, bo jest Matką Jezusa, ale również z tego powodu, że prorokowała. Takimi prorockimi aktami było wesele w Kanie, kiedy "sprowokowała" Syna do uczynienia pierwszego cudu, oraz trwanie przy Jego krzyżu na Golgocie. - Maryja pod krzyżem zachowuje wiarę, trwa przy Jezusie i tam zostaje Matką Kościoła - wyjaśniała E. Wiater.

Podała również przykład Marii Magdaleny, która przyniosła apostołom wiadomość o pustym grobie. - Jest coś proroczego w tym, jak reagują na jej słowa. Oni jej nie wierzą. Zostaje sama, niewysłuchana, i ten motyw w życiu wielu kobiet w Kościele będzie się powtarzał - oceniła prelegentka.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Mariusz
  02.12.2018 12:20
  Mężczyzna często po skończonej pracy czuje się bardzo wyczerpany. Potrzebuje pochwały, odpoczynku, nie można go zaraz angażować do następnej pracy. Trzeba cierpliwie poczekać. Żony powinny o tym wiedzieć! Kto to napisał?
 • owieczka_
  02.12.2018 12:38
  I jeszcze jeden głos kobiecy, tym razem Anne-Marie Pelletier (biblistki), która podaje andidotum na truciznę klerykalizmu: "eklezjologia musi być dziś formowana przez dwa głosy, łączyć ze sobą doświadczenie zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to jednak możliwe tylko pod dwoma warunkami: że w tradycyjnym, klerykalnym braku życzliwości kobietom poświęci się uwagę i namysł, których do tej pory im odmawiano, a także, że eklezjologia nie będzie więcej postrzegana, kreowana i praktykowana wyłącznie przez mężczyzn, którzy prawie zawsze są osobami duchownymi. A to dlatego, że nawet jeśli uznamy klerykalne pragnienie poznania Kościoła zgodnie z nauką Chrystusa za prawdziwe i tak nie uda się nam uniknąć filtru męskiej wizji nałożonej na eklezjologię przez osoby żyjące w celibacie i wychowane w idei prymatu posługi kapłańskiej, która legitymizuje w nich groźny przywilej posiadania specjalnych praw nad innymi. Tylko w ten sposób wprowadzanie zmian naprawdę okaże się możliwe, a instytucja Kościoła będzie zdolna uwolnić się od bycia reprezentowaną przez kapłaństwo, które w mniejszym lub większym stopniu wciąż hierarchicznie utrzymuje klerykalną tożsamość całego Kościoła. W ten sam sposób kapłaństwo ochrzczonych odnajdzie pełnię swojego istnienia oraz całkowitą realizację w sercu Kościoła. Także do całej swojej wielkości przywrócone zostanie kapłaństwo służebne - to, które służy życiu i świętości ochrzczonego ludu, jest przeżywane w skromności i oddanej wierności jako obraz Chrystusa, który "nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  6°C Wtorek
  wieczór
  3°C Środa
  noc
  0°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  wiecej »