Czy histerektomia jest moralnie dopuszczalna?

Watykan uznał, że histerektomia, czyli usunięcie macicy, jest moralnie dopuszczalna, gdy narządy rodne nie są w stanie chronić płodu do chwili porodu, czyli pełnić swojej naturalnej funkcji prokreacyjnej. Stanowisko to przedstawiła Kongregacja Nauki Wiary.

Jak zastrzeżono, nie ma to jednocześnie nic wspólnego ze sterylizacją, która jest z punktu widzenia Kościoła katolickiego niedopuszczalna.

Opinia na ten temat została przedstawiona w opublikowanej w czwartek odpowiedzi Kongregacji Nauki Wiary, którą zaaprobował papież Franciszek, zalecając jednocześnie jej publikację.

Jak się przypomina, już w lipcu 1993 roku urząd Watykanu zajmujący się zgodnością pism teologicznych z wiarą katolicką oraz udzielaniem odpowiedzi na pytania z zakresu moralności, wypowiedział się w tej kwestii, a udzielone wówczas odpowiedzi nadal obowiązują. Dotyczy to przede wszystkim moralnej dopuszczalności usunięcia macicy, kiedy "stanowi ona poważne zagrożenie dla życia bądź zdrowia matki". Za niedopuszczalne uważa się zaś stosowanie tego zabiegu jako metody sterylizacji.

Od tamtego czasu, wyjaśniono w nocie, do Kongregacji Nauki Wiary napłynęło wiele pytań związanych z histerektomią w sytuacjach, w których prokreacja jest niemożliwa. Na konkretne związane z tym pytanie o to, czy kiedy macica znajduje się nieodwracalnie w stanie nie gwarantującym prokreacji, a lekarze przekonani są, że ewentualna ciąża zakończyłaby się poronieniem, dopuszczalne jest usunięcie organu, dykasteria watykańska udzieliła odpowiedzi twierdzącej.

W dołączonej do niej nocie stwierdzono, że tak "krańcowe przypadki" wymagają innej kwalifikacji, aniżeli te, które były podstawą do orzeczenia wydanego w 1993 roku i potępiającego usunięcie macicy jako formę sterylizacji.

W przypadku będącym przedmiotem obecnej oceny wiadomo, że "narodziny żywego płodu są biologicznie niemożliwe", stoi się bowiem w obliczu sytuacji, w której "wydanie na świat żywego potomstwa jest nieosiągalne". W konsekwencji inicjatywy lekarzy nie można zatem uznać za "antyprokreacyjną", ponieważ jest ona tak samo niemożliwa, jak sama prokreacja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  04.01.2019 01:28
  Naprawdę to Kongregacja ma decydujące słowo w kwestii medycznej? A jak z moralnością leczenia mężczyzn, które prowadzi do bezpłodności? Też trzeba pytać Kongregacji?
 • Kuba
  04.01.2019 12:11
  "narodziny żywego płodu są biologicznie niemożliwe" za to zdanie każdy członek tej kongregacji powinien dostać w pysk. Wojna o nienarodzonych trwa ponad wiek, a oni używają słownictwa zwolenników mordowania! Człowieka! Narodziny człowieka! I oni chcą uczyć o prawdach wiara, skoro nawet prawd naukowych nie potrafią wysłowić! Gorzki komentarz, ale niekiedy wydaje mi się że współcześnie Kościół jest podtrzymywany na barkach świeckich, a część duchownych jest jego największym balastem.
 • saherb
  04.01.2019 12:23
  Oprócz życia kobiety dochodzi też życie dziecka, które by mogło się począć i nie dożyć końca ciąży. Więc chronimy tu dwa życia, a nie jedno.
 • szamantak
  04.01.2019 17:31
  Czy chodzi o casus, że kobieta nie powinna zajść w ciążę, gdyż to zagrażałoby jej życiu, a ponadto dziecko i tak by się nie mogło narodzić? Ale czy niemożność donoszenia ciąży coś zmienia? Usunięcie macicy wydaje mi się tu sterylizacją, owszem, być może dla ważnego powodu, ale jednak... A czy w takim samym przypadku antykoncepcja (np. prezerwatywa) stałaby się dopuszczalna? W końcu zdolności prokreacyjnych kobieta nie ma...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »