Dlaczego tak ważne jest nauczenie sztucznej inteligencji dokonywania słusznych moralnie wyborów, jaki to może mieć wpływ na nasze życie i jak tego dokonać?
Coraz więcej jest sytuacji, w których maszyny przejmują zadania realizowane dotąd przez człowieka. Już istnieją na przykład autonomiczne samochody, które poruszają się bez udziału kierowcy. W sytuacjach ryzyka kolizji takie samochody będą zmuszone do podejmowania błyskawicznych decyzji. Wyobraź sobie, że przed maskę takiego auta wyskakuje nagle pieszy, maszyna momentalnie oblicza, że nie ma szans na wyhamowanie, a na poboczach drogi rosną potężne drzewa. Komputer sterujący pojazdem musi podjąć decyzję czy uderzyć pieszego czy odbić nagle i zderzyć się z drzewem, ryzykując życie pasażera. Maszyna musi dokonać wyboru, od którego będzie zależało życie człowieka.
W przyszłości sytuacji, w których decyzje maszyn będą miały wpływ na życie ludzi będzie znacznie więcej. Roboty wejdą w rolę chociażby lekarzy, a już teraz są miejsca, w których zastępują sędziów. Taki rozwój technologii rodzi pytania o to czy i jak można nauczyć maszyny moralności. Są ośrodki badawcze, które już podjęły się próby zrealizowania tego celu. Z jakim skutkiem? I z jakimi trudnościami musieli się mierzyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tekście Tomasza Rożka "Moralność maszyn" w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".
Artykuł znajdziesz TUTAJ oraz w najnowszym wydaniu drukowanym "Gościa Niedzielnego".
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.