Rękopisy Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej

Na wystawie, którą można oglądać do 27 marca, znalazło się 30 rękopisów i maszynopisów noblistki.

Michał Rusinek, który przez wiele lat był sekretarzem W. Szymborskiej, opowiada, że nie przywiązywała ona większej wagi do swoich rękopisów. Zachowało się więc ich niewiele, bo po wydrukowaniu wiersza poetka często wyrzucała notatki. Kilka uratował z kosza na śmieci Adam Włodek, jej były mąż, a potem przyjaciel i pierwszy czytelnik wierszy.

- Co więcej, niektóre wiersze nigdy nie istniały w postaci rękopisów, bo Szymborska pisała je na maszynie, a dopiero potem poprawiała pierwszą formę - wspomina M. Rusinek.

Na wystawie znalazło się 30 takich pośrednich form stawania się wiersza. Z kolei prawie wszystkie ich wersje cyfrowe od 25 lutego można oglądać na stronie Biblioteki Jagiellońskiej oraz na stronie Polony (największej biblioteki cyfrowej w Polsce).

- Jest to gratka dla wszystkich badaczy twórczości Szymborskiej, miłośników jej twórczości i ciekawskich, którzy chcą zobaczyć, jak staje się wiersz i na czym polega radość pisania, możność utrwalania i zemsta ręki śmiertelnej - zachęca M. Rusinek i dodaje, że na pierwszy ogień digitalizacji dokumentów noblistki poszły poezja i notatki do wierszy, a na swoją kolej czeka proza.

Krzysztof Frankowicz, dyrektor ds. zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, wyjaśnia natomiast, że całość archiwum W. Szymborskiej przechowywanego w Bibliotece Jagiellońskiej to 266 jednostek, z czego opublikowanych zostało właśnie 12. Są to dokumenty ogólnodostępne (bez możliwości pobierania), przeznaczone do oglądania i do prac badawczych. Kiedy będą możliwe dalsze publikacje? - Decyzja należy do Fundacji Wisławy Szymborskiej. Jagiellonka jest gotowa podjąć się tego zadania i w czasie kilku miesięcy wszystko zdigitalizować i opracować - deklaruje K. Frankowicz żartując, że poetka spotkała się już w cyfrowej bibliotece z Henrykiem Sienkiewiczem i Władysławem Reymontem - wielkimi noblistami, których dokumenty przechowywane są w Bibliotece Jagiellońskiej i które są sukcesywnie digitalizowane.

- Chodzi o to, by każdy, patrząc na rękopisy, mógł przeżyć moment wzruszenia w swoim domu i w dowolnym czasie - tłumaczy dyrektor Frankowicz.

Na wystawie "Radość pisania" znalazł się też font Szymborska autorstwa Radosława Łukaszewicza. W 2014 r. wygrał on konkurs na projekt kroju pisma, organizowany przez Fundację "Miasto Literatury" przy współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Fontem złożone są wszystkie podpisy, które można zobaczyć w gablotach wystawy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Magda
  25.02.2019 18:55
  Czy jest tam wiersz poświęcony generalissimusowi Stalinowi i antykościelny wiersz pt. Plebania ? W końcu Nobel jest za całokształt !
 • Anonim (konto usunięte)
  25.02.2019 19:50
  LENIN" (na cześć W.I. Lenina)

  Że w bój poprowadził krzywdzonych,
  że trwałość zwycięstwu nadał,
  dla nadchodzących epok
  stawiając mocny fundament -
  grób, w którym leżał ten
  nowego człowieczeństwa Adam,
  wieńczony będzie kwiatami
  z nieznanych dziś jeszcze planet.

 • Stanisław_Miłosz
  25.02.2019 22:18
  I tak nam Wisełka zamiast w Wiśle wytrysnęła w Jagiellonce. I dobrze, bo choć dzisiejszy nobel to już nie ten nobel z czasów Reymonta i Sienkiewicza, to zawsze nobel. A noblistce, mimo "błędów młodości" (a któż tam z literatów w tamtym ciemnym czasie nie błądził?), szacunek i uznanie za piękne polskie słowo się nalezy. Jak psu buda - się należy.
 • Andy_Krakauer
  26.02.2019 06:27
  Ona jest wstydem kultury polskiej. Jeszcze wiernopoddańcze peany na temat partii i jej świętych (Stalin, Lenin) można byłoby znieść, ale podpis pod żądaniem skazania biskupa Kaczmarka na karę śmierci dyskwalifikuje ją całkowicie jako człowieka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  3°C Piątek
  dzień
  5°C Piątek
  wieczór
  3°C Sobota
  noc
  1°C Sobota
  rano
  wiecej »