To rezultat przepisów o obowiązkowych szczepieniach. W przypadku uczniów szkół podstawowych ich rodzice otrzymają kary finansowe za brak szczepień.
W ostatnim czasie podejmowano próby opóźnienia wejścia w życie przepisów ustawy z 2017 roku, stwierdzających, że szczepienia są warunkiem przyjęcia dzieci do żłobków i przedszkoli. Po okresie, w którym wystarczyło oświadczenie złożone przez rodziców o zaszczepieniu dzieci, od poniedziałku obowiązywać będzie bezwzględny nakaz przedstawienia zaświadczeń lekarskich.
Na mocy ustawy, przyjętej przez poprzedni rząd Paolo Gentiloniego, stosowane będą przewidziane w niej kary, czyli wykluczenie dziecka ze żłobka i przedszkola w przypadku braku szczepień.
Krajowe stowarzyszenie dyrektorów placówek oświatowych ogłosiło w wydanym oświadczeniu: "Od poniedziałku wobec tych, którzy nie przedstawią wymaganego zaświadczenia, stosować będziemy przepisy prawne".
Niezaszczepieni uczniowie będą wpuszczani do szkół, a finansowo ukarani zostaną ich rodzice.
W przypadku szkół podstawowych, jak zauważyło stowarzyszenie dyrektorów, pojawi się poważny problem kontaktu niezaszczepionych uczniów z dziećmi z immunodepresją, czyli stanem obniżonej odporności organizmu. Dzieci te, jak zaznaczono, nie są chronione przez tę ustawę.
Ustawa wprowadziła 10 obowiązkowych szczepień; przeciwko polio, błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu b, krztuścowi, odrze, różyczce, śwince, ospie i bakterii haemophilus influenzae typ b.
Kara dla rodziców i opiekunów za niespełnienie tego wymogu wynosić będzie do 500 euro.
Eksperci zauważają, że wejście w życie obowiązku szczepień podniosło ich odsetek w całym kraju, gdzie ostatnio doszło do lawinowego wzrostu zachorowań na odrę. Wskaźnik szczepień wynosi obecnie około 95 procent.
Jednocześnie już pojawiły się apele o przyjęcie dekretu, który umożliwiłby pozostanie niezaszczepionych dzieci w placówkach oświatowych.
Ustawa o obowiązku szczepień wywołała liczne protesty coraz prężniejszych ostatnio ruchów tzw. antyszczepionkowców.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.